Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Türkiye'nin İlk SUV Otomobili Sakarya'da Üretilecek

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Türkiye'nin İlk SUV Otomobili Sakarya'da Üretilecek
Türkiye'nin ilk hibrit otomobili Sakarya'da üretilecek. Toyota, 450 milyon dolarlık yatırımla Sakarya fabrikasında Türkiye'nin ilk SUV ve hibrit aracını üretecek.

Toyota, Sakarya’da ürettiği Türkiye’nin ilk SUV ve hibrit modeli C-HR’ın seri üretimine başladığını düzenlediği törenle birlikte açıkladı. Törene  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Toyota Motor Corporation İcra Komitesi Üyesi Moritaka Yoshida ve Toyota Motor Avrupa Genel Müdür ve CEO’su Dr. Johann van Zyl katıldı.

"TÜRKİYE'DE İLK DEFA HİBRİT ARAÇ ÜRETİLECEK"

Yeni yatırımın tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Toyota Motor Avrupa Başkanı Johan van Zyl, yeni modelin Türkiye'de üretilecek ilk hibrit motorlu araç olacağını ve üretim kapasitesinin 150,000 adetten 280,000 adede yükseleceğini ifade ederek, "İlk defa hibrit bir araç Türkiye'de üretilecek. Bu Toyota Türkiye'nin Toyota'nın Avrupa stratejisi içindeki önemini gösteriyor... Desteklerinden dolayı Türk hükümetine minnettarız ve yerel otomotiv sanayinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" dedi.

İSMİ CENEVRE'DE AÇIKLANACAK

Üretiminin yüzde 80'inden fazlasının ihraç edileceği yeni modelin resmi isminin Mart ayında başlayacak Cenevre otomobil fuarında açıklanacağını ifade eden yetkililer, aracın hibrit olması dışında motor seçenekleri hakkında bilgi vermedi. Araç kompakt crossover sınıfında yer alıyor.

ÜRETİM ADEDİ ARTTIRILACAK

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ Genel Müdürü Hiroshi Kato, Sakarya fabrikasında geçen yıl 115,000 adet olan üretimin bu yıl 140,000 civarına yükseleceğini, üretimin 44,000 adedinin ise yılın sonuna doğru üretime geçecek yeni modelden oluşacağını söyledi. Kato'nun verdiği bilgiye göre bu yıl 67,000 adet Corolla ve 30,000 adet de Verso modelinin üretilmesi planlanıyor.

Yayın Tarihi: 7 Mart 2017 , Salı Bu haber 1532 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA