Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Dünyanın En Değerlisi; Petrol

Sanayi devriminin gerçekleşmesi ve makineleşmeye başlanması ile birlikte değer kazanan ve uğruna savaşların bile çıktığı petrol günümüzde vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Geniş kullanım alanına sahip olan petrol ve petrol ürünleri insan hayatını kolaylaştırmada son derece etkili olurken aynı zamanda yapısı, çeşitleri ve özellikleriyle birbirinden ayrılmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştıran ve olmazsa olmaz bir özellik sunan petrolün çevreye zarar verdiği ve doğayı kirlettiği de unutulmamalıdır. Bunun için her geçen gün yeni enerji kaynakları aranıyor. Fakat hala petrolün yerini tutacak bir enerji kaynağı dünyada kullanılmıyor.

Petrol Nedir?

Çok koyu renkli olan ve kendisine has bir kokusu bulunan petrol yeraltı yataklarından çıkarılan önemli bir madendir. Petrol yoğunluğu 0.8 ile 0.95 değerleri arasında değişir ve bu değerlere göre kullanım alanları oluşturur. Petrol arıtım işlemine tabi tutulmamış, yanıcı ve doğal mineral bir yağdır.

Petrolün Çevreye Verdiği Zararlar?

Bilinen ve bilinmeyen birçok farklı zararı vardır. Petrolün çevreye verdiği zararlar ilk olarak ozon tabakasının delinmesi olacaktır. Ozon tabakasında meydana gelen bu değişimler ise insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkiler oluşturuyor. Buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, hava kirliliği, kuraklık ve verimsizlik en başta sayılabilecek zararları arasındadır.

Petrol Çeşitleri

150’den fazla petrol çeşidi bulunmaktadır. Ancak dünyada değerli olan ve yaygın olarak kullanılan petrol çeşitleri ise Brent petrol, ham petrol ve Umman petrol olarak sayılabilir. Ortadoğu ülkelerinden elde dilen tüm petrollere Umman petrolü deniyor. Dubai borsasında işlem gören bu petrol yoğun kıvamlıdır ve günde ortalama 6 milyon varil üretilmektedir.

Ham petrol veya diğer adıyla WTI petrolü Teksas Petrolü olarak da isimlendirilir. Daha hafif ve tatlı olan Teksas petrolü benzin ve dizel yakıtlar üretmede kullanılıyor. Transferinin zor olması ve hafif olması dolayısıyla pahalı bir türdür.

Kuzey Denizi’nden çıkartılan ve en çok ilgi gören petrol çeşitleri arasında bulunan Brent petrolü ise petrol piyasasının üçte ikisini oluşturmakta ve Ham petrole göre taşıması daha kolay olduğu için dünyada yaygın olarak tercih edilmektedir.

Petrol Nerelerde Kullanılır?

Petrol sadece arabalar için değil birçok farklı ulaşım aracı için olmazsa olmaz özellikler gösteriyor. Petrol nerede kullanılır sorusunun geniş bir cevabı olmakla birlikte petrol tüm kara, hava ve deniz taşıtlarında kullanılıyor.

Isıtma sistemlerinde tercih edilen petrol özellikle LPG, gaz yağı ve ısıtma gazı olarak da tercih ediliyor. Plastik, şişe, boru ve bidon gibi ürünlerde de petrol ham madde olarak kullanılmaktadır. Asfalt yapımından tekstil ürünlerine kadar geniş bir kullanım alanı olan petrol çağımızın en önemli ham maddesini oluşturur ve olmazsa olmaz kullanım imkanları sunar.

Dünyadaki İlk Petrol

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki ilk petrol, doğalgaz ve yağ sızıntısı olarak bulunmuştur. Bu buluşu gerçekleştirenler ise sırasıyla Sümerler, Asurlular ve Babil medeniyetleri olmuştur. Eski Mısırlılar ise petrolü deri ve müshil ilacı olarak kullanmıştır. Pers medeniyeti, milattan önce 480 yılında gerçekleştirdikleri Atina kuşatmasında, uçlarına petrole batırılmış lifler sarılı ateşli oklar kullanıyordu. Avrupa’da ise ilk defe petrol damıtılarak aydınlatma alanında kullanılmıştır. Sanayinin gelişmesi ve birçok teknik cihazın ortaya çıkmasıyla birlikte petrol enerji alanında tercih edilmeye başladı. İlk petrol kuyusu 1859 yılında Amerika’da açılmış ve bu ülkenin öncülüğü ile petrol hızlı bir şekilde dünya geneline yayılmıştır. Özellikle de 20. Yüzyılda gerçekleştirilen modern devrim sayesinde dünya hıza geçti. Taşıtlar, makineler ve birçok farklı ürün petrolün kullanılmasıyla daha işlevsel hale geldi ve günümüzde petrol vazgeçilmez bir yapı oluşturdu.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...