Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Gold Üyeler

Silver Üyeler


Sakarya Tabelacılar
Sakarya Tabelacılar

Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Sakarya Tabela & Tabelacılar

Ülkemizin birçok yerinde tabelacılık oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Reklamcılık anlayışının gelişmesinden sonra tabela hizmetine de ihtiyaç artmaktadır. Tabelalar öncelikle ilgi çekmesi gerektiği için tabela hizmeti verenlerin bu detaya dikkat etmesi gerekmektedir. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Sakarya'daki tabelacılar da tabela tasarımı yaparken renk, yazı ve bunun yanında yazının renk ile uyumu gibi detaylara dikkat etmektedirler. Sakarya tabelacılar gelişen teknoloji ve bilgisayar programlarıyla bir birinden farklı şekillerde ve oldukça sağlam yapılara sahip tabelalar tasarlamaktadırlar.

Sakarya Led Tabela

Led; ışın yayan ve yarı iletken bir elektronik devre elemanıdır. Led tabelalar günümüzde kullanım alanı bakımından oldukça yaygın bir malzeme durumundadır. Sakarya led tabela hizmetleri son teknoloji sisteminde tasarlanmaktadır. Sakarya led tabela kullanımının en büyük avantajlarından biri de led tabelanın sadece gece değil gündüz de net bir şekilde görülmesidir. Aydınlatması oldukça kuvvetli ve yazıları hem yakından hem de uzaktan net bir şekilde görülmektedir. Led tabelaların bir diğer avantajı da estetik anlamda göze hoş görünerek, dışarıdan bakan kişilerin ilgisini çekmesidir. Led tabelaları hem işletme dışında hem de işletme içerisinde kullanıma oldukça uygun bir tabeladır. Led tabela tasarımları birçok çeşitte görülmektedir. Özellikle kayan yazılar, farklı geçişlere sahip yazı ve rakamlar insanların oldukça ilgisini çekmektedir. Bunun yanında genelde işletmeler normal tabelalarda, reklamlarını yalnızca ilk yazdıkları yazı ile devam ettirmektedirler. Ancak led tabelalar istenildiği zaman yazı ve sayıları değiştirebilmekte ve değişen şartlara uygun reklam şansını yakalamaktadır.

Led tabelalar son teknolojiden faydalanılarak tasarlanmış üstün performansa sahip tabelalardır. Led tabela ile yazılan yazılar istenildiği zaman farklı renklerle değiştirilebilir. Bu da daha kaliteli ve ilgi çekici bir reklam anlayışını ortaya koymaktadır. Led tabelalar için en çok sorulan ve kaygı duyulan konu dış tesirlerden etkilenip etkilenmemesidir. Led tabelalar sıcak, soğuk, kar, yağmur, nem gibi dış tesirlerden etkilenmemektedir. Bütün bunlar düşünülerek tasarlanmıştır ve bu tesirlere karşı savaşarak her hangi bir bozulmaya uğramamaktadır. Led tabelaları üstün teknolojisi sayesinde oldukça uzun ömürlü bir tabela sistemdir.

Sakarya led tabela alanında oldukça gelişmektedir. Son zamanlarda led tabelalar her alanda görülmektedir. Sadece özel işletmeler için değil aynı zamanda birçok halka açık alanlarda da işletmelerin büyük ilgi görmesini sağlamaktadır. Her geçen gün daha da yaygın kullanım alanları ortaya çıkmaktadır.

Tabela Nasıl Yapılır?

Tabela, üzerine yazı veya rakam yazılarak, reklam amaçlı kullanılmakta olan platformdur. Tabela yapmak için öncelikle tabelanın ya tek yüzeyli ya da dikdörtgen bir kutu gibi çeşitlerde olduğu bilinmelidir. Yıllar önce tabelacılık bu kadar gelişmemişken, tabelalar normal bir kağıt ya da karton üzerine kalem kullanılarak yazılırdı. Anca günümüzde üç boyutlu şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle tabela yapımı için öncelikle belirli boy ve genişlikte 6 adet blok temin edilmelidir. Bu bloklar karşılıklı kenarların aynı olması sağlandıktan sonra kapalı bir kutu haline getirilmesiyle oluşturulur.

Tabela yapımı için üç boyutlu programlar bulunmaktadır ve bu sayede tabela yapımından önce tasarımını görme şansımız bulunmaktadır. Aynı zamanda birden çok tabela tasarımını da önceden görerek seçme şansı sağlamaktadır. Tabela yapımında öncelikle işletme sahibinin istekleri önemlidir. Ancak tabela yapımında bazı kurallar vardır. Yani bazı renk uyumları, yazı boyutları, renklerin ve yazının gözü rahatsız edip etmemesi gibi detaylar tabelacının önceden bildiği detaylardır. Tabela yapımında bu detaylar oldukça önemlidir. Bir tabelada gözü rahatsız edici renkler kullanılmamalıdır. Yani kesinlikle iki renk kullanılacaksa ikisinin de çok açık renk olması hem yazının anlaşılmamasına neden olur, hem de hoş bir tasarım ortaya çıkarmaz. Aynı şekilde çok koyu renkler kullanılması da tabelanın kalitesini düşürmektedir. Tabelalarda renk uyumlarının yanında yazı boyutu da oldukça önemlidir. Özellikte dış mekanlar için uzaktan da görülmesi açısında yazıların büyük yazılması gerekebilir. Ancak iç mekanlarda o kadar büyük yazılar gözü yormaktadır. İç mekanlarda tabela olacaksa mekana uygun boyutta yazılar yazılmalıdır.

Profesyonel tabelacılar müşterilerinin istekleri üzerine öncelikle 3 boyutlu bir program üzerinde tabela hazırlayarak müşterilere sunmaktadır. Onay verildiği takdirde tabela yapımına başlamaktadır. Ancak birçok tabelacı bu şekilde bir sistemden uzaklaşarak ya iki boyutlu tasarımı göstererek ya da sadece sözlü olarak anlatıp bu şekilde tabela yapımına başlamaktadır. Ancak bu beraberinde olumsuz sonuçlar da getirebilmektedir.

Tabela Ne Renk Olmalıdır?

Tabelaların yapım amacı insanların ilgisini çekmektir. Yani tabelalar en önemli reklam araçlarıdır. Birçok tabela tasarımcısı bu konuyu araştırmakta ve insanların ilgisini çekecek durumları ortaya koymaktadır. Tabelanın insanların ilgisini çekmesi yazı boyutu ve yazılar arasındaki uyumu iyi analiz edilmelidir. Yazının ne kadar mesafede görülmesi ve uzak mesafede de okunup okunmaması belirlenmektedir. Eğer yazı çok büyükse tabelada çok fazla yer kapladığı için istenilen bütün yazı veya rakamlar yazılamamaktadır. Ya da çok küçükse hem uzak mesafeden okunamaz hem de insanların ilgisini çekmezler.

Tabelalarda olması gereken bir diğer detay da renk uyumudur. Renk uyumu her sektörde, her görselde ve aklımıza gelebilecek her yerde oldukça önemlidir. Renkler birçok karmaşayı ortadan kaldırmaktadır. Öyle ki dünyada sadece tek renk olsaydı; ne kadar büyük karışıklık olacağı oldukça açıktır. Günümde renk seçenekleri oldukça fazladır. Ancak renklerin birbiriyle uyumu da son derece önemlidir. Özellikle ilgi uyandırmasını istediğimiz alanlarda bu renkler devreye girmektedir. Tabelalar da ilgi uyandırmayı amaçlanan en büyük sektörlerden biridir. Burada amaç hem net, hem anlaşılır hem de ilgi çekici tasarımlar uygulamak amaçlanmıştır. Tabelaların ilgi çekmesi için renk kombinasyonlarının iyi yapılmış olması gerekmektedir. Birçok tabela tasarımcısı bu renkler üzerine çalışmalar yapmış ve en uyumlu ya da en uyumsuz renkleri ortaya çıkarmıştır. Bu renkler kullanılarak istenilen düzeyde tabelalar tasarlanmaktadır. Tabelalarda özellikle 2 renk kullanılması uygun görülmektedir. Çünkü üçüncü bir renk, renk karmaşasına neden olabilmektedir. Yani tabelanın yüzeyi sarı ise yazının da hem tek renk hem de sarıya uygun bir renk olması gerekmektedir. Sarı yüzeye siyah renk genel olarak tercih edilen renkler arasındadır. Aynı şekilde yüzey siyah uygun yazı da sarı olabilmektedir. Bu sarı ve siyahın birbiriyle uyumlu olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde beyaz ile siyah da bu uyumu sağlamaktadır. Mavi üzerine sarı veya sarı üzerine mavi kullanılabilir renklerdendir.

Genel olarak beyaz açık bir renktir ve bu nedenle bütün koyu renklerle uyum sağlamaktadır. Ancak bunun yanında beyaz kullanmak istenmezse sarı üzerine kırmızı veya kırmızı üzerine de sarı renk yazı yazılabilir. Ayrıca bazı renkler bazı sektörler için seçilmesi gereken renkler olarak kabul edilmiştir. Yani bir yemek sektörü genellikle kırmızı rengi tercih etmektedir. Bunun nedeni kırmızının açlık hissi uyandırmasıdır. Ya da bir tatil organizasyon tabelası için genelde canlı renkler kullanılmaktadır. Özellikle böyle organizasyonlarda siyah beyaz gibi renkler kullanılmamaktadır. Çünkü daha çok heyecan uyandıracak renkler tercih edilmektedir. Oysa ki ciddi bir organizasyon için ve ya ciddi işletmeler için siyah beyaz vazgeçilmez bir renk kombinasyonu olabilmektedir. Bu nedenle renklerin uyumunun yanında tabelanın kullanılacağı mekan da oldukça önemlidir. Yani kırmızı yüzey ile beyaz yazı uyumu renk kombinasyonu açısında bir sorun teşkil etmese de, tabelanın konulacağı arka plan rengiyle de uyumlu olmalıdır. Yoksa tabelanın renkleri sönük kalabilir ve ilgi çekmeyebilir.

Tabela Nedir?

Günümüzde reklamcılık anlayışı her geçen gün artmaktadır. İnsanlar ürünlerinin ya da hizmetlerinin ilgi uyandırmasını istedikleri için, çeşitli reklam araçlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüzde reklam yapmak için en çok tercih edilen yollardan biri tabela sistemidir. Üzerinde o işletmeyle ilgili kısa ama kesin bilgilerin olduğu, iletişim adresi ya da konu başlığı şeklinde kısa bilgilerinin bulunduğu, isteğe bağlı boyutlarda tasarlanan platforma tabela denir. Tabela genelde ticari firmaların çokça kullandığı reklam yöntemidir. Ticaretin de bu kadar gelişmiş olması tabelacılığı da beraberinde yaygınlaştırmıştır. Ancak tabelaya ihtiyaç duyan sektör yalnızca ticaret değildir. Birçok özel firmalar, halka açık işletmeler, kamu kuruluşları gibi sektörlerde de tabelaya ihtiyaç duyulmaktadır. Rekabetin olduğu her yerde tabelacılık da vardır denilebilir. Tabela, işletmecinin istediği boy ve ebatlarda yapılabilir. Yıllar önce tabelacılık bu kadar gelişmemişken, tabelalar iki boyutlu ve el yazısı ile yazılar yazılması şeklinde yapılmaktaydı. Ancak günümüz teknolojisiyle birlikte çok çeşit tabela tasarımları ortaya çıkmaktadır. Öncelik olarak led tabela, bu teknolojinin üst düzeylere geldiğinin bir göstergesidir.

Günümüz tabelacılık ayrı bir ekonomik alan oluşturmuş durumdadır. Tabela sektörünün bu kadar büyümesi hem tabela firmalarının kazanç sağlamasına neden olmuş, hem de tabelacılık sektöründe rekabeti ortaya çıkarmaktadır. Bir sektörde rekabetin olmasın, sektörün yeni arayışlar içerisine girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bir çok tabela firması teknolojiden de faydalanarak yeni tasarımlar ortaya çıkarmaktadır. Böyle olunca da tabela yaptırmak isteyen işletmeciler istedikleri gibi işletmelerinin reklamını yapmakta ve ilgi uyandırmaktadır. Bu da işletmelerinin büyümesine yol açmaktadır.

Işıklı Tabela Nedir?

Işıklı tabela, yapımında bir çok farklı renk ve boyutta ışıkların kullanılmasıyla yapılmaktadır. Işıklı tabela tasarımlarında genellikle florasan, neon, led ışıklandırmaları tercih edilmektedir. Işıklı tabelalar çok fazla ilgi uyandırmaktadır. Bunun yanında hem gece hem de gündüz net bir şekilde görülmektedir. Işıklı reklam tabelaları diğer tabela türlerine göre oldukça ilgi çekmektedir. Çünkü son teknolojide bir sistem tasarlanmıştır. Bu tabelaların hem ön yüzünde hem de arka yüzünde ışığı geçiren pleksi, vinil ve folyo baskılar kullanılmıştır. Bu sistem genelde çatı ve yol tabelaları gibi açık havada kullanılmak istenen tabelalara yapılmaktadır. Işıklı tabela uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır. En fazla tercih edilme sebeplerinden biri uzun ömürlü olmasıdır. Çünkü ışıklı tabelalarda ışığın zamanla azalması söz konu değildir. Işıklı tabelalar ayrıca hem maddi anlamda, hemde elektrik bakımından ekonomiktir. Bu da en çok tercih edilmesinin sebepleri arasındadır. Tabelalar, gece ve gündüz hava şartları nedeniyle farklı görülmektedir. Yani gündüz net bir şekilde görülen tabela gece karanlığın arasında bir ışık saçması şeklinde görülmeye neden olabilir. Ancak ışıklı tabelada böyle bir sorun görülmemektedir. Işıklı tabelalar her mevsime uygun bir dayanımda tasarlanmıştır.

Pleksi Tabelası Nedir?

Pleksi tabela, akrilik malzemelerden yapılmış bir tabela çeşididir. Akrilik malzemeler de dış tesirlere karşı oldukça güçlü ve dayanımlı malzemelerdir. Doğal olarak pleksi tabela da dış etkilerden en az etkilenen ve en dayanıklı tabela çeşididir. Bu nedenle çok fazla tercih edilmektedir. Bu tabela çeşidi estetik açıdan da oldukça ilgi uyandırmaktadır. Pleksi; renkli ve renksiz çeşitlerde bulunan plastik bir malzemedir. Aynı şekilde saydam ya da yarı saydam çeşitleri de vardır. Plaksi kolay işlenebilir bir yapıya sahip olduğu için kolay şekil verilir ve istenilen şekil tam olarak sağlanır. Bu pleksi tabelalarının çok fazla kullanılmasının asıl sebepleri arasındadır. Genellikle çeşitli ebatlarda ve düz halde bulunmaktadır. Isıtılarak yumuşatılır ve istenilen şekli vermek için kalıplara konulur. Böylece hem kolay şekil alınması sağlanır hem de zamandan kazanç elde etmiş olunur. Pleksi tabelalarının bir diğer tercih nedeni de fiyat bakımından uygun olmasıdır. Ayrıca dış tesirlerden etkilenmediği için uzun ömürlü bir tabela çeşididir.

Yıllar boyunca her hangi bir bozulma, aşınma görülmez ve soğuk, sıcak, nem gibi olaylara karşı oldukça dayanıklıdır. Pleksi tabelalar her sektör için kullanıma uygundur. Pleksi tabelalar her mekan için istenilen şekillerde tasarlanmaktadır. Hem çok dayanıklı hem de şık görüntüsü nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Pleksi tabelanın tercih edilme sebeplerinden biri de oldukça pratik bir şekilde yapılmasıdır. Pleksi tabela özellikle gösteriş açısında özen gösterilen tabela seçiminde çok fazla tercih edilmektedir.

Totem Tabela Nedir?

Totem tabela, uzaklığa göre boyutları ayarlanabilen bir reklam tabelası çeşididir. Genellikle şehirlerarası yollarda ve cadde kenarı gibi açık alanlarda kullanılan tabela çeşididir. Özellikle büyük firmaların ya da alışveriş merkezlerinin uzaktan da görülmesi açısından yapılmaktadır. Şehirlerarası yollarda birçok büyük fabrika gibi markalaşmış firmaların isimleri bu tabelalarda görülmektedir. Bu tabelalar oldukça yüksek boyutlarda tasarlanmıştır. Bu nedenle rüzgar gibi güçlerden etkilenip devrilmemesi için gövdeleri kalın ve dayanıklı yapılardan oluşmaktadır. Bu gücü elde etmek için yere yeterli beton dökülmektedir. Betonun sağlamlığı tabelanın düşmesini engellemektedir. Bu tabelalar hem gösterişli hem de oldukça büyük oldukları için görenlerde bir merak hissi uyandırmakta ve firma, ilgilerini çekmektedir. Bu şekilde firmaya yönelmektedirler. Bu tabelaların yapımı için maliyet fazla gibi görünse de hem dayanıklı olup uzun yıllar kalması hem de ilgi çektiği için markanın daha da çok tanınması bir kazanç demektir. Tabelayı gören insanların akıllarında kalmakta ve daha sonra görünce tanımaktadırlar. Totem tabela çeşitleri bakımından oldukça zengindir. Totem tabelalar tek bacaklı, çift bacaklı, ışıklı, ışıksız, kompozit, profil. likit, alüminyum, çelik saç, vinily germe gibi çeşitlerde tasarlanmaktadır.

Cephe Tabelası Nedir?

Cephe tabelası adında da anlaşılacağı gibi cephelere yerleştirilen tabela çeşididir. Cephe nasıl olursa olsun tabela özenle sabit bir şekilde yerleştirilmektedir. Cephe tabelaları ışıklı ya da ışıksız bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu çeşitlilik tamamen isteğe bağlıdır. Tabelaların boyutları hem cephenin boyutuna bakılarak hem de istek göz önüne alınarak tasarlanmaktadır. Cephe tabelaları, cephede yani mekan dışında ve açık havada olacağı için hava koşullarına karşı dayanıklı olmaktadır. Bunun yanında da renkleri ve yapısı yeni kalmaktadır. Cephe tabelalarının kaliteli olması elbette çok önemlidir. Kalite her sektörde ön planda tutulurken tabelacılık da oldukça önemlidir. Ancak tabela ne kadar kaliteli olursa olsun, yanlış ya da önemsenmeyen montaj bir çok soruna yol açabilir. Öyle ki tabelalar ağır ve sağlam malzemelerdir. Tabelanın önemsiz montajı düşmesine neden olabilmektedir. Bu sırada tabela düştüğü yere zarar vererek mal kaybına ve hatta can kaybına neden olabilmektedir. Bu da hem işletmenin hem de tabelacı firmanın kalitesini oldukça zedelenmesi demektir. Hiç kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Bu nedenle özellikle montaj işlerinin ustalar tarafından ve son derece dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu bütün tabela çeşitleri için oldukça önemlidir. Hangi tabela çeşidi olursa olsun işin ustaları tarafından yapılmaması beraberinde oldukça zararlara yol açmaktadır.

Tabelaların kalitesi tabelayı oluşturan maddelerin kalitesine bağlıdır. Cephe tabelaları metal olarak tasarlandığında kararma yaşanmaması için, özel fırınlarda vernik tekniği uygulanmaktadır. Cephe tabelaları lempeks olarak bilinen bir metaryal ya da alüminyumdan lazer kesim yapılmaktadır. Cephe tabelası da kendi arasında sınıflara ayrılmıştır. Bunlar;

Cephe ışıklı tabelası; istenilen cepheye farklı ışık sistemleri uygulanarak yapılmaktadır. Burada ışıklandırma cepheye yapılmaktadır.

Işıklı cephe tabelası; Ön ve arka yüzeylerinde ışığı kolayca geçirebilen vinil baskılar ya da pleksi folyo konulur. Burada ışık zemine yansıtılır. Bu önemli özellikleri arasındadır. Genelde bu tabelalarda kırmızı, beyaz, lacivert, siyah renkler kullanılmaktadır.

Led ışıklı pleksi cephe tabelası; pleksinin oldukça dayanıklı olması nedeniyle led ışıklı pleksi cephe tabelası son zamanlarda en çok kullanılan tabela çeşididir.

Paslanmaz led ışıklı cephe tabelası; Bu tabela çeşidinde de paslanmaz metaryallerin kullanılması oldukça çok tercih edilmektedir.

Alüminyum cephe tabela sistemleri; Bu tabela çeşidinde de cepheye uygulanan tabela alüminyumdan yapılmaktadır.

Bütün tabela çeşitleri için amaç, ilgi çekici ve görenleri işletmeye çekecek tasarımları uygulamaktır. Tabelaların nerede ve hangi sektör için uygulanacak olması önemli bir konudur. Çünkü sektörler arasında, kişilere farklı düşünceler uyandıran durumlar söz konusudur. Bu nedenle yapılacak reklam tabelası bu durumlar düşünülerek tasarlanmalıdır. İşletmeye en uygun tabela araştırılarak, en fazla verim nasıl alınır değerlendirilerek tabela tasarımına karar verilmelidir. Bunun yanında tabela isteyen işletme sahibinin isteği de son derece önemlidir. Tabela tasarımı için üç boyutlu örnek tasarımlar hazırlanmalı ve üzerinde konuşularak karar verilmelidir. Bunun yanında renk uyumları, yazı boyutları gibi detaylar göz önüne alınarak en uygun tabela tasarımı ortaya konulmaktadır.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...