Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Gold Üyeler

Silver Üyeler


Sakarya Kömürcüler, Oduncular
Sakarya Kömürcüler, Oduncular

Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Sakarya Kömürcüler

Sakarya’da kömür satan birçok firma bulunmaktadır. Kömürler kış mevsiminde evlerde sobalarda yakmak için ve endüstriyel alanda da kazanları ısıtarak enerji elde etmek için kullanılmaktadır. Kömürler içerdikleri enerjiye göre ve kalorilere göre farklı sınıflara ayrılabilirler. Kömür tercih edilirken bu özelliklerine bakılabilir ve buna göre alınacak kömürler tercih edilebilir.

Torba Kömürün Faydaları

Kömürler kilogram ile ya da çuvallar ile satın alınabilir. Bu çuval kömürlere torba kömür de denir. Torba kömürler ile genelde evlerde bulunan ya da işyerlerinde bulunan sobalar yakılarak yüksek derecede ısı üretilebilir. Sobalarda ısı elde etmek için kullanılabilecek kaynaklar odun ve kömürdür. Odunlar hızlı tutuşan ve anlık olarak fazla ısı veren ürünlerdir. Kömürler ise daha geç yanarlar ve ısıyı etraflarına yavaş yavaş verirler. Bu sebeple kullanım alanlarına göre kömür ya da odun tercih edilebilir. Kömürler kullanılacak miktara göre tonla, kilogram ile ya da torba ile alınabilir. Torba kömürlerin avantajı hızlı bir şekilde temin edilebilmesi ve fazla yer kaplamıyor olmasıdır.

Yüksek Kalorili Kömür

Kömürler farklı enerji derecelerinde ısı yayabilirler. Bu özelliklerine göre de kömürler yüksek enerjili ya da düşük enerjili olarak birbirinden ayrılabilir. Kömürlerin kullanım alanlarına göre istenen derecede seçilebilir. Her bir enerji sınıfındaki kömürlerin fiyatları birbirinden farklıdır. Kömürlerin özellikleri birbirinden farklı olduğu için her biri de ortama farklı derecelerde sıcaklık verirler. Evlerde, işyerlerinde ve sanayi işletmelerinde çokça kullanılan kömürün kullanıma yönelik olarak farklı türleri de mevcuttur.

Odun Türleri

Odunlar da yakmak için kömür ile birlikte kullanılan bir yakacak türüdür. Odunlar çok hızlı tutuşurlar ve çabuk şekilde ortamı ısıtırlar. Bu sebeple de özellikle fırınlarda ve şöminelerde sıklıkla tercih edilirler. Odun türleri genelde elde edildikleri ağaç türüne göre adlandırılırlar. Bu odunlar kısa şekilde kesilir ve boyutlanır. Daha sonrasında da çuvallar ile ya da kilogram ile satışı yapılmaktadır.

Yakacak Odun ve Kömür

Yakacak olarak kullanılan odun ve kömürler Sakarya’da birçok yerde satılmaktadır. Odun ve kömürler genelde kıştan önce hazırlık olarak önceden alınırlar. Bu sayede de yağmurlar başlamadan önce gerekli noktalara odun ve kömür istiflemesi yapılabilir. Evlerde yakacak olarak hem kömür hem de odun kullanılmaktadır. Çünkü odunlar hızlı birer tutuşturucu olarak kömürü yakmada kullanılırlar. Bu sayede odunlar ısı verirken aynı anda da kömürler tutuşur ve odun ısısı geçince de kömürler yanmaya devam ederek ortama yüksek miktarda ısı verirler.

Odun Temini ve Yakılması

Odunlar Sakarya’da bulunan odunculardan temin edilebilir. Bu odunlar sobalarda yakılarak hızlı bir şekilde ısınma sağlanabilir. Odunlar kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir. Islak odunlar da kurutulmalı ve kuruyuncaya kadar yakılmamalıdır. Odun temini yapılırken senelik olarak yakılacak miktar odun miktarı belirlenmeli ve buna göre miktarda alım yapılmalıdır.

Sakarya Kömür Fiyatları

Sakarya kömür fiyatları kömürün kapalı veya açık olması, kömürün verimi ve içinde bulundurduğu yanma değerleri ile ithal olup olmadığına baplıdır. 2017 yılı sobalık kömür ton fiyatı 1000 – 1200 TL civarı seyretmektedir. Kalorifer kömürü ise 1250 TL bandında bulunmakta olup soba ve kalorifer kömürü arasında ki farklar soba ve kazanın sıcaklık atışı ve maksimum sıcaklığı sonrası ortaya sunacağı enerji ve ısıl değerleri ile alakalıdır. Birbirinden farklı fiyatları Sakarya da bulabilirsiniz.

Sakarya Odun Fiyatları

Sakarya odun fiyatları, kütük, kavak gibi farklı odun türlerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle 2017 yılı itibariyle odun ton fiyatı 400-500 TL arasında değişmektedir. Her sene hava şartlarına ve odun stokuna göre fiyatlar değişmektedir. Yüksek verimli ortama daha fazla ısı yayan Sakarya odun türleri ile ekonomik bir kışı daha rahat ve uygun geçirmek mümkündür. 4 kişilik bir aile için ortalama 2,5 ton odun tüketimi yapılmaktadır.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...