Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Silver Üyeler


Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Sakarya Aktarlar

Sakarya aktar ve baharatçı yönünden oldukça zengin bir şehirdir. Şehrimizde bulunan bütün aktar ve baharatçılara sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Aktarların güncel telefon numaraları, internet siteleri, çalışma saatleri, adresleri ve hızlı ulaşım imkanlarıyla sitemizde sizlere sunulmaktadır.

Aktar Nedir?

Aktar ya da baharatçı denilince akla ilk gelen yargı, her zaman çeşitli şifalı bitkilerin satıldığı ve bu bitkiler hakkında çok iyi bilgilere sahip olan kişi ve dükkânlar gelmektedir. Bu dükkânlarda geçmişte büyüklerimizin kimyasal ilaçlara başvurmadan şifalı bitki, baharat ve çiçeklerden elde ettikleri karışımlar, çaylar ve yağlar gibi birçok malzeme bulunmaktadır. Büyüklerimizin bu bitkilerden elde ettikleri karışımlar sayesinde bir çok hastalığın çaresi bulunmuş ve günümüzde ki bir çok ilaç yapımı için ilaç üreticilerine ve eczacılara büyük fikirler vermiştir.

Günümüzde de eski geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Çünkü insanlar artık kimyasal ilaçlardan kaçarak bu ilaçların göstermiş olduğu etkileri bitkilerden almaya çalışmaktadır. Hatta bir çok bitki zayıflamada etkili olduğundan aktarlara ve bu aktar dükkanlarında satılan bitki ve baharatlara verilen önem son günlerde artmaya başlamıştır.

Nasıl Aktar Olunur?

Biraz öncede belirttiğimiz gibi aktarlık mesleği sanıldığı kadar kolay olunabilecek bir meslek dalı değildir. Çünkü bu mesleği yaparken insan sağlığının sizin elinizde olduğunun bilincinde olmalısınız. Yapacağınız herhangi ufak bir hata ciddi sorunlara yol açabilir. Aktar olabilmek için bir kaç yol bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

İlk yöntem bu mesleğin erbabı olan kişilerden bu işi öğrenmek. Örneğin küçük yaşlarda bu mesleğin içinde olan birisinin yanında çalışmakla bu mesleği başarıyla yerine getirebilirsiniz. Çünkü böylece tüm detayları hiçbir detayı atlamadan görebilir, izleyebilir ve bütün her şeyi yaşayarak öğrenebilirsiniz. Çırak olarak başladığınız bu işe usta olarak devam etmeniz çok daha kolay olabileceği gibi sizlerde bu yöntemle bir çok kişi yetiştirebilir ve bu mesleğin uzun yıllar boyunca devam etmesini sağlayabilirsiniz.

İkinci yöntem ise, aktarlık mesleğini resmi bir şekilde yerine getirebilmeniz için Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Bitkisel Drog Satış sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu kurslar sayesinde sizlere hem bitkileri tanıtma eğitimleri verilmekte ve hem de bir aktar dükkanı açmanız için gerekli olan bir sertifikaya sahip olmanızı sağlamaktadır.

Üçüncü yol ise hem eğitim statünüzü artıracak hem de bu mesleği her yönüyle daha iyi anlayabileceğiniz bir yöntem olan üniversitelerin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ön lisans bölümlerinde okuyarak mezun olmaktır. Bu bölüm olan bazı üniversiteler ise Süleyman Demirel Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Selçuk Üniversitei vb.

İyi Bir Aktarda Olması Gereken Özellikler

Öncelikle müşterileri kalıcı hale getirmek için gerekli olan en önemli şey güler yüzlü hizmet anlayışıdır.

Satışa sunacağınız bitkiler, baharatlar, çiçekler, yağlar vb. ürünlerin hepsini çok iyi tanımalısınız, nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bilmeli ve bildiklerinizi müşterilerinize çok iyi anlatmanız gerekmektedir.

Satışa sunacağınız ürünlerin taze, kaliteli ve sağlık kuralları içerisinde kullanılabilir olması gerekmektedir.

Dükkanınızda çok çeşitli ürünler bulundurmalısınız. Müşteri geldiğinde her aradığını bulması gerekmektedir.

Dükkanınızda doktor önerisi olabilecek ürünlerde bulundurmalısınız.

Aktarlık sağlık açısından oldukça önemli olduğundan dükkanınız her an temiz, hoş kokulu olmalı ve özelliklede ürünlerinizin ağızı kapalı olmalıdır.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...