Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Silver Üyeler


Sakarya Su Tesisatçıları
Sakarya Su Tesisatçıları

Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Sakarya Su Tesisatçısı

Kullandığımız yapılar insan ürünü olduğu için zaman zaman sorunlarla karşılaşmamız mümkündür. Ayrıca bu yapıları kullanan kişiler istemeyerek de olsa zarara sebebiyet verebilir, tamirat işleriyle uğraşmak zorunda kalabilir. Bu durumlar su tesisatları için de geçerlidir. Tamirat ve tadilat işleri meşakkatli süreçler olmakla birlikte işin uzmanına danışarak yardım hizmeti aldığınızda kısa sürede halledilebilecek sorunlardır.

Özellikle kış aylarında ihtiyaç duyulan petek temizliği ısınabilmeniz için zorunlu bir ihtiyaç niteliğindedir. Tuvaletinizde ya da lavabonuzda tıkanıklık sorunu yaşamak da sizi alanında uzman bir tesisatçısıyla iletişim kurmaya yönelten bir diğer ihtiyaçtır. Kalorifer kaçağı giderme, tıkalı kanal görüntüleme, su sızıntısı tespit etme, şap kırımı, kaçak su tespiti, pimaş ve boru içerisini görüntüleme, tıkalı pimaşı açma, yerden ısıtma sistemi kurma ya da değiştirme gibi işlemler teknolojik makineler ve su tesisatçısı olmadan altından kalkılabilecek problemler değildir. Bunun için şehrinizdeki güvenilir ve işinin ehli tesisatçılarıyla çalışmaya özen göstermeniz sizin faydanız açısından son derece önemlidir. İşinde uzman olmayan ya da eksik iş yapan tesisatçılar sizi yarı yolda bırakabilir ve sorunlarınızı çözüme kavuşturmanız gecikebilir. Bunun için çalışacağınız kişileri titizlikle seçmeniz işinizi garantiye almanızı sağlayacaktır. Sakarya'da size bu hizmeti verebilecek çok sayıda su tesisatçısı bulunmaktadır.

Çeşme Su Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Musluğunuzun su kaçırması sizi hem maddi, eğer uzun sürer ise manevi olarak yıpratabilen bir durumdur. Su kaçıran musluklar su faturalarınızın bir hayli kabarık gelmesine neden olabilir. Böyle durumlarda su faturasını görene kadar bir tamirci çağırmaya gerek duymayabilirsiniz ama işin ciddiyetini fark etmeniz ve bir uzmandan yardım almak istemeniz uzun sürmeyecektir. Musluğun su kaçırmasına, musluk içerisinde suyun akışını kontrol etmek maksadıyla bulunan contanın zamanla zarar görmesi ve işlevini yerine getirememesi sebep olur. Çeşmeniz su kaçırıyorsa contanız artık su akışını kontrol edemez hale gelmiş demektir. Conta sıcak ve soğuk su akışı esnasında sertleşebilir ve işlevini yitirebilir. Ya da musluğunuzdan akan kum gibi maddeler contanızın arasına sıkışarak mekanizmayı bozabilir. Böyle durumlarla karşılaşırsanız en doğru yol eve bir usta çağırmak olacaktır. İşin uzmanlık gerektiren tamirat aşamasından ise şu şekilde bahsedebiliriz;

 - Tamirat işlemine başlanmadan önce ana vanadan gelen su girişi kapatılmalıdır. Eğer bu işlemi yapmazsanız sökülen musluktan gelen tazyikli suya maruz kalabilirsiniz.

 - Daha sonra musluğu açıp içeride kalan suların akmasını beklemelisiniz.

 - Musluğun başındaki plastik kapağın altında bir vida vardır. Bu vidayı bir tornavida yardımıyla yavaşça gevşetmeniz gerekir.

 - Daha sonra 17 numaralı anahtara ihtiyacınız olacak. Bu anahtar yardımıyla musluk salmastrasını sökmelisiniz.

 - Anahtar ile söktüğünüz salmastra üzerindeki contayı çıkartmalısınız. Bunun yerine yeni bir conta takmanız gerekecek.

 - Son olarak sökülen tüm parçaları sondan başa doğru yerine takıp ana vanayı açabilirsiniz. Eğer tüm işlemleri doğru yaptıysanız musluğunuz artık damlatmayacaktır.

Eğer tüm bu aşamalarla uğraşmak istemiyorsanız ya da zamanınız yoksa bir tamirciden randevu alabilirsiniz.

Yeni Binaya Su Tesisatı Çekmek

Ev inşaatlarının tamamlanabilmesi için su tesisatı çekme işleminin de yapılması gerekir. Tesisat kurulurken ilk önce su sayaçlarıyla işe başlanır. Su sayıcı, musluk ve su vanası arasından kullanılır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vana, kapatarak su girişini durdurabileceğiniz bir sistemdir. Tesisatın döşemesi için borular kullanılmaktadır. Boruların plastik olanları ya da zarar görmesini engellemek için kullanılan kolektör galvaniz olanları vardır. Kullanılacak boruların çapları binadaki daire sayısına göre farklılık gösterir. Dışarıdaki boruların kelepçelenmesi gerekmektedir. Zemin altında kalacak boruların ise yaklaşık yüz cm derine gömülmesi gerekmektedir. Borular döşenirken sıcak ve soğuk boruların yönleri de belirlenmelidir. Bu detay binanın içerisindeki muslukların doğru bir kullanıma sahip olabilmesi açısından çok önemlidir.

Binaya bodrum veya tavandan döşenen dağıtım boruları ile kolon boruları bina duvarının içine döşenmektedir. Borular sıcak ve soğuk suyu ayırt edebilmek için farklı renklerde kullanılabilir.

Tesisat döşemesi bitince test aşamasına geçilir. Basınç testi yapılırken çıkışların hepsi kapatılır ve su basılarak tesisatın havası alınır. Basınç sabitlendikten sonra yaklaşık otuz dakika basınç değerinin değişip değişmeyeceği gözlemlenir. Basınç düşerse bu tesisatta kaçak olduğu manasına gelir. Eğer basınç sabit kalmaya devam ederse tesisat başarıyla kurulmuş demektir.

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Su kaçağı tespiti için termal görüntüleme cihazları mevcuttur.  Su kaçağında özellikle görünürde olmayan içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon veya besleme suyu gibi her türlü duvar içi ve zemin altı, sıcak veya soğuk su hattında meydana gelen su kaçağı tespiti su kaçağı tespiti cihazları ile yapılmaktadır. Böylece isabetli bir onarım ile hem daha az zayiat hem de daha az enerji ve zaman harcanarak ekonomik bir bakım yapılır.

Tesisat kurulurken ustaların hata yapması, kaliteden yoksun malzeme kullanılması ya da başka sebeplerden ötürü zarar gören su tesisatında kaçaklık meydana gelebilir. Evinizde su kaçağı olduğunu fark etmeniz bazen zaman alabilir. Eğer evinizde su kaçağı varsa genellikle maruz kalabileceğiniz durumlar şunlardır; evin farklı köşelerinde nem, su sızıntısı, rutubet... Eğer su kaçağına karşı önlem almazsanız kötü bir görüntünün yanında pis bir kokuyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kaçaktan ötürü kullanımınızdan daha fazla su faturası bedeli ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Su kaçağının olduğu yerin tespit edilmesi için döşenmiş tesisat borularının kırılmasına artık gerek yoktur. Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde akustik dinleme cihazları veya bilgisayar desteği olan boru içi görüntüleme cihazları sayesinde artık tesisatlardaki su kaçakları kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Pis su tesisatı kaçağı ise daha farklı bir cihazla tespit edilmektedir. Pimaş içine gönderilerek görüntüleme sağlayan kameralı cihazlar aracılığıyla evlerinizde hiç bir yerin kırılmasına gerek kalmadan kaçağın sebep olduğu yer tespit edilebilmektedir. Su tesisatınızda yaşayabileceğiniz bu gibi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka uzman bir kadrodan destek almalı ve ayrıca yaptıkları iş için garanti vermelerini talep ederek olası risklere karşı kendinizi güvence altına almalısınız.

Petek ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek ve tesisat temizliği öncelikle enerji tasarrufu daha az yakıt ve daha fazla ısının ortama yayılması demektir. Petek ve tesisat temizliği için özel ekipmanlar gerekmektedir. Bununla birlikte tesisat ve petek için öncelikle havası alınır ve suyu boşaltılır. Burada su akışı ve hızlı debisi sağlanarak tesisatta yer alan pislik boşaltılır. Ayrıca peteğin sökülerek çıkış noktaları alta gerekecek şekilde temizliği yapılmaktadır.

Tıkanıklık Nasıl Açılır?

Küçük tıkanıklıklar marketlerde satılan özel ürünlerle giderilebilir ancak bu tıkanık devamlı tekrar ediyorsa o zaman bir uzmana ihtiyacınız vardır. Zira kimyasalların, tuz ve deterjanların açamayacağı, eritip sorunu çözemeyeceği daha sert katı tıkayıcı atık maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin temizliği ve tıkanıklığın açılması adına özel cihazlar ile açma, daha farklı metotlar kullanma veya en kötü ihtimal ile bağlantı ve tıkanma noktalarını açma gibi farklı çözümler üretilerek uygulanabilir.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...