Adaduy İşitme
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy
Mediton İşitme - Yaşam Kalitenizi Artırın

Gold Üyeler

Silver Üyeler


Sakarya İşitme Cihazı Firmaları
Sakarya İşitme Cihazı Firmaları

Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme kaybı bir çok sebepten kaynaklanabilir. Normal şartlar altında bir bireyin işitme kaybına maruz kalması genel olarak gözlenmektedir. Bir birey yaşlandıkça yaşadığı olağan ve gayet normal bir durumdur. 

Fakat bu ve bunun gibi işitme kaybı bir çok farklı nedenden kaynaklandığı gibi özellikle bazı iş sektörlerinde de sıkça görülmektedir. 

İşitme Kaybına Neden Olan Risk Faktörü Nelerdir?

Yaş; Günlük yaşamda her alanda seslere maruz kalmaktayız. Bu Seslere uzun süre maruz kalınması, işitme sinirlerini yıpratır. Bu durumda işitme kaybı olasılığını artırmakta büyük rol oynar. Bu olayda yaş ile doğru orantılıdır. Ne kadar uzun süre sese maruz kalınırsa o derecede işitme kaybına yakalanma olasılığınız yükselmektedir.

Genetik Miraz; Bizlere genler ile aktarılan belli başlı bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler bizlere bilgi, birikim, yaşamsal tecrübe ve benzeri yetiler kazandırmakla beraber, hastalık gibi bir çok alanda da bilgi taşımaktadır. Bu da işitme kaybı nedenlerindendir.

Meslek; Gürültülü bir iş sektöründe (fabrika, inşaat alanı vb.) çalışıyor, ve çalışma saatleri arasında da gürültülü ortamlarda bulunmak durumunda kalıyorsanız işitme kaybına yakalanma durumunuz yüksektir.

İşitme Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

İşitme kaybı tedavi çeşitleri, uygulanması, işitme kaybının ilerleme düzeyine göre değişiklik göstermektedir. Bu tedavi uyglulamaları şu şekildedir;

Kulak Kiri Temizleme; Kulak kiri birikmesiyle oluşan ses azalması da bir işitme kaybı olmakla birlikte bu kulak temizleme olayıda tedavi sürecine girmektedir. Kulak kiri tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır ve önemsiz sanılsada oldukça dikkat edilmesi gerekilir.

İşitme Cihazları; İşitme kaybı, iç kulakta oluşan hasarlar nedeniyle meydana geldiyse işitme cihazları sesleri daha güçlü ve kolay şekilde duymayı sağlayabilir. İşitme Cihazlarının yapısı kişinin ihtiyaçına göre değişiklik göstermektedir. Doktorunuz size en uygun olanlarını tavsiye etmektedir.

Koklear İmplant; Koklear İmplant, iç kulakta meydana gelen sorunları gidermeye yarayan tıbbi bir cihazdır. İşitme cihazları, sesin şiddetini yükseltirken; koklerar implant, beyine gönderilmesi gereken ses sinyallerini göndermede problem yaşayan kokleanın görevlerini yerine getirir. Koklear implant, sesleri kodlanmış elektriksel uyarımlara dönüştürür. Bu uyarımlar, işitme sinirini uyarır ve beyin tarafından ses olarak algılanır.

İşitme Kaybının Belirtileri Nelerdir?

İşitme kaybının anlaşılması kişiden kişiye zorlu olduğu için kişiler kendileri çok üst düzeylere çıkmadığı sürece veya birden bire işitme kaybı yaşanmadığı sürece algılayamadıkları için göz ardı etme eğilimindedirler.

Bu nedenle bir çok kişi işitme kaybı ilerlemeden önce doktora danışma gereksinimi duymamaktadırlar. Oysaki sorun ne kadar erken tespit edilir ve tedavi süreci başlatılır ise, daha ileri derecelere varacak işitme kayıpları o kadar erken önlenebilir ve kişiye doğru tedavi uygulanabilir.

İşitme Kaybının Belirtileri ve Bulguları Şu Şekilde Gözlenmektedir;

Konuşma ortamında sesleri algılamakta zorluk, net bir şekilde duyamama, kalabalık ortamlarda, arka planlardaki sesleri, konuşmaları, kelimeleri algılayamaya

Karşısında konuşan kşiden yavaş, net ve yüksek sesli konuşmasını isteme, televizyon, radyo gibi araçların sesini açma ihtiyaçını hissetmek işitme kaybının başlıca belirtileri sayılabilir.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...