Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Silver Üyeler


Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Sakarya Takograf

Sürücülerin yapılan denetimlerde detaylı bir kontrole tabi tutulmalarını sağlayan takograflar, farklı bilgileri kayıt ederek güvenli bir sürüşün sağlanmasına yardımcı olur.

Takograf Ne İşe Yarar?

Aracın hızından kullanım süresine, sürücünün dinlenme bilgilerinden sürücü kimlik belgesine kadar pek çok önemli detayı kayıt altına alan cihazlardan ihtiyaç halinde mini raporlar da dökülebilir. Grafik olarak da hazırlanabilen çizelgeler sayesinde gerek araç sürücüsünün gerekse yolcuların can ve mal güvenliği kontrol altına alınmış olur.

Özellikle uzun yol şoförlerinin kamyoncuların ve tır kullananların denetlenmesi için kullanılan takograf cihazları, yasalarla belirlenmiş hız limitlerine ve sürücü araç kullanma sürelerine uyulmasını zorunlu hale getirir. Araç sürücüsünün her türlü hareketini kayıt altına almaya yarayan cihaz araç çalışır çalışmaz devreye girer. Takograf cihazlarına halk arasında takometre adı verilmiştir.

Takografın İcadı

Uzun yıllar önce araç ve sürücü güvenliği üzerinde etkili olan takograf cihazı icad edilmiş ve araçlarda kullanımı sorunlu hale getirilmiştir. Kazaların büyük bölümünün aşırı hız ve uzun süreli araç kullanımına bağlı şoför yorgunluğundan kaynaklanması sebebiyle araç hız ve kullanım sürelerini denetlemek üzere geliştirilen cihazlar, özel şifreleme ve güvenlik önlemleriyle kötü amaçlı müdahalelere karşı korunmaktadır. Kocaeli Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Avrupa tip onayına sahip ilk yerli dijital takograf cihazı Pars 101'de ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır.

Takograf Ölçüm Cihazları

Takograf cihazları 3500 kg ve daha fazla kapasiteye sahip; yük araçları, kamyon, kamyonet, çekici ve 17 yolcu üzerindeki her türlü minibüs, midibüs ve otobüslerde kullanımı zorunlu bir takip cihazıdır.

 -Araçların günlük hareket zamanları,
 -Kullanım süreleri,
 -Aracı kullanan şoförlerin hangi zaman diliminde kaç km sürüş yaptığı,
 -Aracın çıktığı maksimum hız,
 -Şoförün ne kadar dinlendiğini detaylı bir biçimde kaydeden ve en önemlisi bilgileri ayrıntılı bir şekilde raporlayan elektromekanik cihazlardır.

Takograf Cihazı Servisleri

Takograf cihazlarıyla ilgili yetkili servis olmak için donanım ve bilgi açısından yeterli seviyeye gelmek ve Bakanlığa başvuruda bulunmak gerekmektedir. Tam yetkili servislerde verilen hizmetler arasında;

 -Cihazın montajı,
 -Aktif konuma getirilmesi,
 -Kullanım dışı bırakılması istenen menülerin ayarı,
 -Periyodik muayenesi,
 -Araçların denetlenmesi ve
 -Dönemsel olarak şoförlerin bilgilendirilmesi yer alır.

Servislerle ilgili yapısal yükümlülükler ve servislerin sorumlulukları ilgili Bakanlık tarafından düzenli olarak denetlenir. Servisle ilgili teknik yükümlülüklerini yerine getiren bayiler, yönetmelikte yapılan güncellemelere de uymak zorundadır.

Takograf Nasıl Çalışır?

Dijital takograflarda; araç ünitesi, akıllı hareket sensörü ve akıllı kartlar bulunur. Sistemin beyni araç ünitesidir. Bu ünitenin üzerinde iki akıllı kart girişinin yanı sıra; ekran, yönlendirme tuşları ve yazıcı yer alır. Akıllı Hareket Sensörü, araç şanzımanına bağlanır. Bu kart iki tip sinyal üretir. Şifresiz olanı aracın hızını ve kat ettiği mesafeyi, şifreli sinyal ise sensörün seri numarasını, hızı ve kat ettiği mesafe gibi bilgileri beyne gönderir.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...