Enyakin.com - Türkiye'nin Acil Yol Yardım Merkezi
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Hizmetler

Sakarya Çeyiz Evleri

Her genç kızın rüyası olan gelinlik ile birlikte çeyiz evleri ve takımları da kültürümüzde büyük önem taşımaktadır. Aile evi terk edip kendi evlerine çıkacak olan gelinler yıllarca hazırladıkları çeyizleri bir ev ya da sandık içinde kendi evlerine taşırlar. Başta Sakarya olmak üzere her ilimizde hazır çeyiz evleri mevcuttur. Gelin tarafının ailesi ile birlikte beğenisine, isteğine ve ihtiyacına göre çeyiz evleri sipariş edilmekte ve içlerine biriktirilen çeyizler korunmaktadır.

Çeyiz Sandığı Yapımı

Çeyiz sandığı geleneksel aile yapımızın bir simgesi, bir sembolü haline gelmiştir. Dekorasyon ve işlevsel özelliklerinden önce kültürel bir parça olarak ele alınmalı ve bu şekilde değerlendirilmelidir. Çeyiz sandığının yapımı ise pratik ve kolaydır. Genelde dikdörtgen biçiminde oluşturulur. Çeyiz sandıkları genelde pileli, tüllü ya da son dönemde moda olduğu üzere bombeli şekilde yapılmaktadır. Evde kendi imkanlarınızla makas ve çeşitli gereçlerle pratik bir şekilde yapılabilmektedir. İsteğe göre yuvarlak ya da kare de olabilmektedir. İşlevsel ve çok yönlü düşünen gelinler için ise hem çeyiz sandığı hem de oturma grubu olabilen iki yönlü çeyiz sandıkları da mevcuttur. Kimi çeyiz sandıkları üstü açıkken birçok çeyiz sandığı kapatmalı modelleriyle gün yüzüne çıkar. Sadece gelinlerin değil aynı zamanda damatların da çeyiz sandıkları mevcuttur. Günümüzde yapılmak yerine genelde beğeniye göre sipariş edilmekte ve öyle kullanılmaktadır.

Çeyizde Hangi Eşyalar Bulunmalıdır?

Çeyiz içinde tercih edilecek olan eşyalar düğün sonrası evli çiftlerin taşınacakları yeni evlerinde işlevsel ve konforlu olma durumunu pekiştiren ve her manada işe yarayan eşyalar olmalıdır. Mutfak için gerekli olan eşyaları beyaz eşyalar olarak özetleyebiliriz. Buzdolabı ve bulaşık makinesi mutfak için gerekli olan eşyaların başında gelmektedir. Aynı zamanda yemek masası ve sandalye de mutfağınız için gerekli olan eşyaların diğer kısmını oluşturur. Çeyizde eşyaların sayıca tam olması için beyaz eşyalar kısmında çamaşır makinesi de bulunması elzem eşyaların başında geliyor. Oturma odası için ise bir oturma grubu takımı ve televizyon gibi elektronik eşyaların tamamı gereklidir.

Aynı zamanda televizyon için bir televizyon sehpası da gereklidir. Her çeyiz özene bezene hazırlanır ve eşyaların eksiksiz olmasına özen gösterilir. Yeni evinizin henüz girişinde bir ayakkabı dolabı ve portmanto olması eşyalarınızın eksiksiz bir şekilde oluşmasına doğrudan katkıda bulunacaktır. Tüm bunları sayıp da mutfakta olmaz olmaz kabul edilen elektronik ev eşyalarını unutmak olmaz. Mutfak robotu başta olmak üzere fırın ve su ısıtıcısı gibi bir evde eksik sayılabilecek eşyaları tamamlamakta fayda görülüyor. Aynı zamanda çeyiz oluşumunda isteğe göre tost makinesi, filtre kahve makinesi ve elektrikli meyve sıkacağı gibi gereçleri de ihmal etmeyebilirsiniz.

Çeyiz İçinde Neler Olmalıdır?

Elektronik mutfak gereçleri, çeşitli mobilyalar ve beyaz eşyaları saydıktan sonra çeyizde olmazsa olmaz diğer parçaları da saymamız gerekiyor. Bunların en başını dekorasyon ürünleri çekmektedir. Örneğin perdeler önceden hazırlanmalı ve çeyizin içinde mutlaka olmalıdır. Bununla birlikte nevresim takımları, yastık kılıfları, yatak örtüleri ve çeşitli renklerdeki pikeler ile çeyizinizi iyice zenginleştirebilirsiniz. Yine en fazla çaba harcayacağınız yerlerin başında mutfak bölgesi geliyor. Bardaklardan başlayıp çay kaşıklarına kadar günün her vakti pratik bir şekilde kullanacağız çatal kaşık takımlarını 6'lı ya da 12'li setler halinde takım olarak hazırlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde hanımların yemek yaparken kullanabileceği birçok gereç çeyizin içine katılabilir. Bu gereçlere örnek olarak kek kalıpları, yumurtalıklar, tavalar, tencere takımları (düdüklü ya da normal tencereler) çaydanlık ve baharatların konulacağı küçük kavanozlar verilebilir.

Banyo için de hem gelin hem damat için ikili setler halinde el, yüz ve vücut havluları örnek teşkil etmektedir. Yine aynı şekilde erkek ve kadın için iki ayrı takımda bornoz en fazla tercih edilen çeyiz ürünlerinin başında gelmektedir. Yatak odası takımını da ihmal etmemekte fayda var. Çeşitli patikler ve seccadeler hem gelenekleri yerine getirmek hem de aile yaşamında kullanılmak üzere çeyiz sepetine eklenebilir. Son olarak asla unutulmaması gereken bir başka kısım da tekstil tarafını oluşturmaktadır. Gelin ve damada özel iç çamaşırı takımları, sabahlık ve gecelikler, pijama takımları ve çeşitli biçimde eşarplar çeyiz içinde neler olmalıdır diye kara kara düşünenler için ek seçenekler olacaktır.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...