Mediton İşitme Cihazları
Arama Yap
TÜM SEKTÖRLER

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Puan, Oy

Silver Üyeler


Ücretsiz Üyeler

Hizmetler

Marangoz Nedir?

Doğaya ve insanlara hayat veren faktörlerden birisi şüphesiz ağaçlardır. İnsanlar çeşitli metaller ve madenleri kullanmayı öğrenmeden önce ağaçlarla birçok malzeme yapmıştır. Evler, silahlar, aksesuarlar ve daha niceleri...

Zamanla ağaçlardan elde edilen ürünler birden fazla meslek grubu oluşmasına yol açmıştır. Bunlardan günümüze kadar süre gelen en eski meslek ise marangozluktur.

Ahşap (ağaçtan elde edilen tahtalar) malzemeleri isteğe ve işlevine göre şekillendiren ve kullanıma uygun hale getirip duruma göre montaj işlemini de sağlayan sanatkârlara marangoz denir. Bu meslek kesinlikle berberlik ve kasaplık gibi ustalık isteyen önemli bir meslektir. Her ne kadar günümüzde endüstrileşmeden nasibini almış olsa da hala sanatkâr niteliğindeki marangoz ustalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Marangozlar Ne Tür İşler Yapar?

Bu soruya onlarca cevap verilebilir, çünkü ahşap ürünler ile yapılabilecek ürünlerin sayısı oldukça fazladır. Marangozların ürettiği ürünlerin başlıcaları şunlardır;

• Dolaplar
• Kapılar
• Masalar
• Sandalyeler
• Yataklar
• Merdivenler

Ve sayamayacak kadar çok olan birçok eşya ve aksesuar...

Nasıl Marangoz Olunur?

Marangoz olmak için iki geçerli yöntem vardır, bunlardan ilki geleneksel yöntem olan çıraklık, kalfalık ve ustalık süreci olarak mesleğin içinde yetişmektir. Diğer bir yöntem ise Milli eğitim bakanlığına bağlı çıraklık eğitim merkezleridir. İl bazlı değişiklik gösteren bu eğitim kurumlarında marangozluk eğitiminin verilip verilmediğine dair bilgiyi ilgili milli eğitim müdürlüklerinden almak mümkündür. Yazımızın devamında marangozluk yapan Osmanlı Padişahı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Marangoz Padişah II. Abdulhamit Han

Osmanlı padişahları şehzadelik dönemlerinden itibaren çok yönlü ve doğru kararlar verebilen birer devlet adamı olabilmesi amacıyla birçok farklı eğitim alırlardı.  Bunlar silah eğitimi, dini eğitimler, edebiyat, matematik ve mesleki eğitimlerdir. Tarihimizde çeşitli meslekleri icra eden padişahlar olmuştur Fatih Sultan Mehmed’in iyi bir bahçıvan olması II. Beyazıdın iyi bir bestekar olması Yıldırım Bayezid’in iyi bir at binicisi ve avcı olması örneklerindendir. Bunlardan birisi de kızıl sultan lakaplı Sultan II. Abdulhamit handır. Abdulhamit han sedef işlemeciliği, piyanistlik ve marangozluk yapmıştır. Marangozluk mesleğine başlaması aslında marangozluk mesleğini icra eden bir diğer padişah olan babası Abdulmecid’ten geçtiği tahmin edilmektedir. Tasarım ve sanat tutkusundan kaynaklandığı bilinmektedir. Hala müzelerde sergilenen kendi ellerinden çıkan ahşap ürünler mevcuttur.

'DA ARA

Sektörler veya Firmalar arasında arama yapın...