Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Taksit esnetme mobilyada kayıt dışılığı azaltacak

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Taksit esnetme mobilyada kayıt dışılığı azaltacak
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı İsmail Doğan, kredi kartların taksit sayısının artırılmasını mobilya sektöründe yüzde 35'lere varan kayıt dışı alışverişi düşüreceğini belirtti

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı İsmail Doğan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılma çalışmasına ilişkin, "En güzel tarafı, kayıt dışını kayıt altına tekrar almış oluruz" dedi.

Doğan, kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'a düşürülmesinden mobilya sektörünün olumsuz etkilendiğini ve satışlarda duraklama yaşandığını söyledi.

Kredi kartlarına taksit sınırlamasının düşürülmesi ile mobilya sektöründe senetli satışa geçildiğini ifade eden Doğan, "Bizim senetli satışlarımızdaki en büyük endişemiz kayıt dışılık. Kredi kartında taksit sayısının 9'a düşürülmesi ile kayıt dışı tetiklenmiş oldu" diye konuştu.

"EN ÇOK MOBİLYA ALIŞVERİŞİNDE TERCİH EDİLİYOR"

Tüketicilerin en çok 12 taksit ile mobilya alışverişi yapmayı tercih ettiklerini ifade eden Doğan; "MOSDER olarak yaptığımız araştırmalara ve anketlere göre bizim tüketicimizin en çok tercih ettiği ödeme şekli 12-15 taksit seçeneği. Bu nedenle zaten taksit sınırlamasının 9'a düşürülmesi nedeniyle sektörde sıkıntıya neden oldu. Türkiye'de mobilya sektörünün yüzde 10 büyümesi hedeflenirken, yüzde 6-7 seviyelerinde kaldık. Eğer taksit esnetme çalışmaları hayata geçirilirse yıl sonuna kadar, bu hedeflerimizi tutturmamızda kesinlikle çok faydası olur. Yüzde 20 artış olur."

"TAKSİT SAYISI AZALINCA KAYIT DIŞI YÜZDE 35'LERE ÇIKTI"

Kredi kartlarına taksit sınırlamasının artırılmasının mobilya sektöründeki kayıt dışılığı da azaltacağını ifade eden Doğan; "Kredi kartlarına taksit sayısının 9'a düşürülmesi mobilya sektöründeki kayıt dışını 10 puan arttırdı. Yüzde 25 olan kayıt dışı, yüzde 35'lere çıktı. Kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12 aya çıkarılmasının en güzel tarafı, kayıt dışını kayıt altına tekrar almış oluruz. Senetli alışveriş olduğu zaman ölçülemiyor. Senetli alışveriş satanla alan arasında geçiyor. Kredi kartı kullanıldığında direk sistemden geçiyor, yani resmileşmiş oluyor."

Sakarya Mobilya firmaları için tıklayınız >> 

Yayın Tarihi: 27 Ekim 2015 , Salı Bu haber 2024 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA