Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

SAÜEAH Tüp Bebek Merkezi Ruhsatına Kavuştu!

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

SAÜEAH Tüp Bebek Merkezi Ruhsatına Kavuştu!
Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi(SAÜEAH) tüp bebek merkezi olarak ruhsatlandı.

Sağlık Bakanlığı'na ait Eğitim ve Araştırma Hastaneleri'nde bulunan Tüp Bebek merkezi sayısı Sakarya'nın da eklenmesiyle 7'ye ulaştı.

Ankara'da iki, İstanbul'da iki, birer adet de İzmir, Konya ve Sakarya'da bu merkezler bulunuyor.
Sakarya Valiliği bu gelişmeyi yazılı bir açıklama yaparak duyurdu.

Açıklama aşağıdaki gibi;

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi (ÜYTE) Merkezi 03 Nisan 2017 tarihinde ruhsatlandı.

Sağlık Bakanlığı'na ait Eğitim Araştırma Hastanelerinde bulunan Tüp Bebek Merkezi sayısına İlimizin eklenmesiyle bu sayı 7'ye ulaştı. Bu Merkezlerin; ikisi Ankara, ikisi İstanbul ve birer adedi ise İzmir, Konya ve Sakarya İlimizdedir.

Türkiye'deki toplam tüp bebek merkezi sayısı 142 olup; bu merkezlerden 31 tanesi Tıp Fakülteleri, 105 tanesi ise özel statü bünyesinde, 7 tanesi ise Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerindedir. Eğitim Araştırma Hastanelerine ait Merkezler; Ankara Dr.Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi (ÜYTE) Merkezi, Ankara Etlik Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi ÜYTE Merkezi, İstanbul Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÜYTE Merkezi, İstanbul Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÜYTE Merkezi, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÜYTE Merkezi ve Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÜYTE Merkezi'dir. Bu merkezlere Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi (ÜYTE) Merkezi'nin eklenmesiyle bu sayı 7'ye ulaşmıştır. Sağlık Bakanlığına ait Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin Tüp Bebek Merkez sayısı Özel ve Tıp Fakülteleri Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri'ne oranla çok az sayıda olup, bu merkezler kamu hizmeti yönünden, diğerlerine oranla çok daha yoğun çalışmaktadır.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulmuş olan Üremeye Yardımcı Tedavi (ÜYTE) Merkezinde çalışan ekip, infertilitede uygulanan tetkik ve tedavi yöntemlerini uluslararası referans merkezlerinin standartlarında uygulayabilme potansiyelindedir. Merkezde çalışacak ekip; Kadın Doğum, Üroloji, Anestezi ve Histoloji-Embriyoloji branşlarında 8 öğretim elemanının yanı sıra 3 biyolog, 4 hemşire-teknisyen ve diğer yardımcı sağlık personellerinden oluşmaktadır. Merkezde infertilite tedavisine yönelik olarak testisten sperm alınması, üreme hücrelerinin ve oluşturulan embriyoların -196 derece cryopreservationu (dondurularak saklanma), preimplantasyon genetik tanı için laser' la embriyo biyopsisi yapılabilmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yüksek teknoloji ürünü ilaçlar, klinik ve laboratuvar hizmetlerine yönelik olarak, Özel merkezlerce sunulan tedavi maliyetinin tedavi ayı başına ortalama 8-9 bin TL'dan başladığı bilinmektedir. Buna karşın Bakanlık Eğitim Araştırma Hastanesi şartlarında resmi destek alacak hastalar için katkı payı yaklaşık 1000 TL civarında olacaktır. Sonuç olarak kurulan merkez eğitim ve araştırma fonksiyonlarının yanısıra, ekonomik yönden kısıtlı çiftlere de çocuk sahibi olabilme şansı sağlamış olacaktır.

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2017 , Cuma Bu haber 1649 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA