Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

SASKİ Akyazı'da enerji üretecek

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

SASKİ Akyazı'da enerji üretecek
Toçoğlu; "18 kilometrelik hat üzerine elektrik türbini yerleştireceğiz. Bir taraftan ilçemiz için içmesuyu sağlarken bir taraftan da inşa edeceğimiz HES ile şehrimiz için enerji üreteceğiz”

Akyazı’da hayata geçirilen Keremali İçmesuyu Projesi ile aynı zamanda enerjide üreteceklerini belirten Başkan Toçoğlu, “Keremali Dağı’nda, 18 kilometrelik çelik isale hattı ile bin 236 metre yükseklikten 5 mahallemize kaliteli içmesuyu ulaştıracağız. İnşa ettiğimiz içmesuyu hattı üzerine yerleştireceğimiz 1 megawattlık HES ile Sakarya’mız için enerji de üreteceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Akyazı’da hayata geçirilen Keremali İçmesuyu ve HES Projesinde hattın büyük bir kısmının tamamlandığını açıkladı. Başkan Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak hem Sakarya’mıza hem de ülkemize ciddi katkıları olacak önemli projeleri hayata geçiriyoruz.

Altyapı anlamında içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu hatları ve yüksek teknoloji arıtma tesislerinin yanı sıra şehrimiz için barajlar ve HES’ler inşa ediyoruz. Akyazı ilçemizde de çok önemli bir projeyi hayata geçirdik. Keremali Dağı’nda, 18 kilometrelik çelik isale hattı ile bin 236 metre yükseklikten 5 mahallemize kaliteli içmesuyu ulaştıracağız. Hat üzerine yerleştireceğimiz HES ile şehrimiz için enerji de üreteceğiz” diye konuştu.

Hem su hem enerji

Akçay Barajı ve HES Projesinin bir benzerini Akyazı’da hayata geçirdiklerini belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Akyazı ilçemizde 5 mahallemiz için 4,5 milyon lira yatırım yaparak yeni bir içmesuyu projesini hayata geçirdik. Bölgede 18 kilometrelik çelik isale hattı ve bir adet içmesuyu deposu inşa ediyoruz. Keremali Dağı’nda bin 236 metre yükseklikten temin edeceğimiz kaliteli içmesuyunu Güzlek, Pazarköy, Hasanbey, Haruntusta ve Alaağaç Mahallelerimize ulaştıracağız. Yükseklikten dolayı ortaya çıkacak olan basıncı değerlendirmek amacıyla da 18 kilometrelik hat üzerine elektrik türbini yerleştireceğiz. Bir taraftan ilçemiz için içmesuyu sağlarken bir taraftan da inşa edeceğimiz HES ile şehrimiz için enerji üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Toçoğlu, “Sakarya Nehri üzerinde inşa ettiğimiz ADASU HES ile nehrin boşa akan suyunu enerjiye çeviriyoruz. 100 milyon liralık yatırımla Pamukova Eskiyayla bölgesinde hayata geçirdiğimiz Akçay Barajı’nda da çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Şehrimizin kuzeyinde planladığımız Çamdağı Barajı da enerji üretim kapasitesi bakımından Sakarya’ya değer katacak. Barajımızın projesi büyük oranda tamamlandı. Benzer bir proje Akyazı ilçemizde de devam ediyor. İnşa ettiğimiz 18 kilometrelik içmesuyu hattı üzerine yerleştireceğimiz 1 megawattlık HES ile Sakarya’mız için enerji de üreteceğiz. Proje tamamlandığında Akyazı’da 5 mahallemiz daha kaliteli ve bol içmesuyu ile buluşurken aynı zamanda enerji üreteceğiz” dedi.

Yayın Tarihi: 21 Temmuz 2017 , Cuma Bu haber 1368 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA