Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Sakarya İhracatında Sevindirici Artış

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Sakarya İhracatında Sevindirici Artış
Verilere göre, Şubat 2017 ihracatı Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Verilere göre, Şubat 2017 ihracatı Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu. Sektörel olarak bakıldığında şubat ayı lideri otomotiv sektöründe ihracat, yüzde 12,5 artış gösterdi. Ülkeler bazında değerlendirildiğinde Şubat ayında Çin, İsrail ve ABD’ ye ihracat oranlarında dikkat çekici artış gerçekleşti.


SAKARYA 7’NCİ SIRADA

Sakarya Şubat ayı ihracatı ise 397 milyon 320 bin dolarla 7’inci sırada yer alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında ihracat yüzde 167 artış gösterdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şubat ayında en fazla ihracat yapan ilk 10 ilden Sakarya’nın yüzde 167 ile ihracatını en hızlı artıran il olduğunu söyledi.

YÜKSELİŞE İŞARET

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Şubat ayında 397 milyon 320 bin dolarla 7. sırada yer alan ilimiz geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında yüzde 167 artış gösterdi. Bu ihracat rakamları, 2017 yılının geçtiğimiz yıllardan farklı bir ihracat ivmesi sergileyeceğini göstermektedir. Geçtiğimiz aya göre yüzde 12 düşüş yaşayan ihracat Şubat ayındaki işgünü sayısı eksikliğinden dolayı beklenen bir düşüş olmuştur. Geçen yılın aynı dönemine göre iki basamak yükselerek 7. Sırada yer alan ihracat rakamlarımız Sakarya ihracatının önümüzdeki yıllarda hedeflerin de üzerine çıkarak yükseleceğini işaret ediyor.

KRİTİK BİR YIL

2017 yılı ekonomi dünyası adına önemli, stratejik ve kritik bir yıl olarak geçiyor, bu anlamda attığımız adımlar ve ekonomi adına hamlelerimiz de büyük önem teşkil ediyor. Bu kritik dönemde söz konusu başarıda katkısı olan tüm iş dünyamızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.

Yayın Tarihi: 4 Mart 2017 , Cumartesi Bu haber 1317 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA