Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Sakarya ve Kocaeli'ye Müjde

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan Sakarya ve Kocaeli'ye Müjde
Milli Savunma Bakanı referandum süreciyle ilgili olarak, "Beklentimiz Kocaeli’den güçlü bir evet çıkmasıdır" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli ve Sakarya'da görev yapan medya kuruluşlarının çalışanları ile bir araya geldi. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleşen programa, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da katıldı.

Tren seferleriyle ilgili gelişmelerden bahseden Mili Savunma Bakanı Fikri Işık, "Milli güvenlik ve çıkarlarımızın minimum etkilenmesi temel önceliğimizdir. Yerelde Kocaeli ve Sakarya Türkiye'nin en dinamik şehirlerinden biri. Bu bir anlamda avantajlı olurken bir anlamda da dezavantajlıdır. Buradan sizlere önemli bir haber vermek istiyorum. Daha öncesinde Adapazarı treni dediğimiz Adapazarı- İstanbul hattı vardı. Arifiye-Sapanca-İzmit- Gebze ve Pendik olarak karşılıklı toplam 4 sefer vardı. 10 Nisan itibariyle karşılıklı 8 sefere çıkacak. Başlangıç durağı ise Mithatpaşa olacak. 10 Nisan itibariyle başlatılacak ve seferin sayıları arttırılacak. Şimdiden herkese hayırlı olsun" dedi.

"Sapanca Gölü-Tüpraş tartışması geçmişte kaldı"

Sapanca Gölü-Tüpraş tartışmalarına değinen Bakan Işık, "Şu anda bizim Körfez arıtma tesislerinden gelen gri suyu kendisini de bir arıtmadan geçirerek kullanıyor. Sapanca Gölü minimize edildi. Özelleştirmeden gelen bir hakları var ama onu da fazla kullanmak istemiyorlar. Artık Sapanca Gölü-Tüpraş tartışması geçmişte kaldı. Bu Tüpraş açısından da daha iyi oldu. Halkın ihtiyacı varsa sanayici kendisi çözüm bulacak. Sapanca da bizim Tüpraş da bizim ama aklımızı kullanıyoruz" diye konuştu.

"Referandumda beklentimiz Kocaeli'den güçlü bir evet çıkmasıdır"

Referandum süreci ile ilgili tahminlerini belirten Bakan Işık, "Bizim beklentimiz şu ana kadar olduğu gibi Kocaeli'nden güçlü bir şekilde evet oranının çıkmasıdır. Henüz rakam konusu dillendirmedik.Daha önceki seçimlerde yaptığımız gibi bir oranı açıklayıp, açıklamama gerektiğini kararlaştırmadık. Ama şunu ifade ediyorum ki Kocaeli'nde Türkiye ortalamasının üstünde bir evet çıkacaktır.Halkımız bu desteği verecektir" ifadelerini kullandı.

"52 dönümlük alana yeni bir Gölcük Devlet Hastanesi yapılacak"

Yeni Gölcük Devlet Hastanesiyle ilgili müjdeyi veren Bakan Işık, "Gölcük Necati Çelikhastanesini yenileme, eski bütün binaları yıkma ve yeniden yapmakla ilgili ihalemizi yapmıştık. Ancak mütahit, 'Burada faaliyetler sürdüğü sürece bizim bu binayı yenileme imkanımız yok 'diye Sağlık Bakanlığına geri bildirimlerde bulundu. Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilince donanmanın içerisindeki hastane de Sağlık Bakanlığımıza geçti. Biz bu süreçte tekrar değerlendirmeler yaptık. Mevcut Gölcük'teki hastanemiz devam edecek. Ama Gölcük'ün ihtiyacı olan daha büyük bir hastaneyi, donanmadaki ihtiyacı da göz önünde bulundurarak şu anda herkesin Miğros olduğu yer olarak bildiği Değirmendere Yüzbaşılardaki 36 dönüm alana, donanmadan 16 dönüm daha ekliyoruz ve 52 dönümlük bir alan oluşturduk. Bu 52 dönümlük alana yeni bir Gölcük Devlet Hastanesi yapılacak" diye konuştu.

"Gebze'deki kışla alanına eğitim, park ve sosyal alanlar yapılacak"

Gebze'ye yapılacak olan proje hakkında bilgiler veren Bakan Işık, "Gebze'deki kışlamız TOKİ'ye devredildi. TOKİ ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bir protokol yaptı. Büyükşehirimiz TOKİ'ye bazı araziler vererek. Gebze'deki kışlanın bir bölümünü eğitim alanı, yaklaşık 250-300 bin metresini park alanı ve diğer sosyal ihtiyaçlar için kullanılması sağlanacak bir protokole imza attı" diye konuştu.

Yayın Tarihi: 6 Mart 2017 , Pazartesi Bu haber 1724 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA