Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Kış lastiği almanın tam zamanı

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Kış lastiği almanın tam zamanı
Yağışlı havaların başlamasıyla kışlık lastiklere geçiş süreci başladı.

2015 - 2016 kışının uzun ve çetin bir kış geçeceği bilgisini veren meteoroloji sürücülerin karlı ve yağışlı yol şartlarında kış lastiklerine geçmeleri konusunda uyardı.

KAR LASTİĞİ YANLIŞ ANLAŞILIYOR

Halk arasında "kar lastiği" olarak ifade edilen lastiğin aslında kış lastiği olup, kar lastiği "kar yağdığında kullanılacak" gibi bir anlam çıkartılmasının yanlış sonuçlar ortaya koyduğunu dile getiren Prof. Dr. Bayrakçeken, "Kış lastikleri, sürüş güvenliği bakımından kar, buz gibi durumlar beklenmeden hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü her durumda kullanılması gerekiyor" diye konuştu. Lastik boyutları, diş derinliği gibi faktörlere bağlı olarak karlı zeminde kış lastiği kullanıldığında fren mesafesinin düştüğünü anlatan Prof. Dr. Bayrakçeken, aracın 100 kilometre hızla giderken kaygan yolda durma mesafesinin, yaz lastiğine göre yaklaşık 25 metre daha kısa olduğunu aktardı.

DÖRT TEKERLEĞE DE KIŞ LASTİĞİ

Prof. Dr. Bayrakçeken, kış lastiklerinde yakıt tüketiminin en az C-E arasında, ıslak zeminde yolda tutunmanın ise C seviyesinde olması gerekli olduğunu vurguladı. Yasal zorunluluk olmamasına karşın binek taşıtlarda da kış lastiği kullanılmasının trafik güvenliği bakımından önemli olduğunu aktaran Prof. Dr. Bayrakçeken, piyasada 4 mevsim olarak ifade edilen lastiklerde kışın, kış lastikleri kadar yeterli performans sağlayamadıklarını savundu. "Kış lastikleri sadece çekici tekerleklere değil 4 tekerleğe de takılmalıdır" tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Bayrakçeken, "Taşıtlar arkadan kaydıklarında spin atma riski nedeniyle tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle özellikle önden çekişli araçlarda sadece çekici tekerleklere kış lastiği takmak sakıncalıdır" dedi.

KIŞ LASTİĞİ KAZALARI AZALTIR

Kış lastiği kullanımının yaygınlaşması ile trafik kazalarında sayısal olarak azalmanın yanı sıra can ve mal kayıpların da önemli ölçüde düşme sağlanacağına dikkati çeken Prof. Dr. Bayrakçeken, "Öndeki taşıtta kış lastiği varsa daha kısa mesafede duracağı için arkadaki taşıtta eğer kış lastiği yoksa kaza yapma ihtimali daha yüksektir" diye konuştu. Prof. Dr. Bayrakçeken, kış ve yaz lastikleri için ayrı ayrı jant kullanılmasını tavsiye ederek, diğer şekilde lastiklerin değişimi esnasında jant lastik kenarlarına zarar verilebildiğini sözlerine ekledi.

Adapazarinet.com lastik firmaları için tıklayınız. 

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2015 , Pazartesi Bu haber 2169 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA