Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

'Görev belgesi' yanınızda olmadan sakın sokağa çıkmayın!

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

'Görev belgesi' yanınızda olmadan sakın sokağa çıkmayın!
TÜRKİYE genelinde 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00'e kadar sokağa çıkmak yasak. Sokağa çıkma yasağından kimler muaf? Muaf olanlar 'görev belgesi' olmadan sokağa çıkarsa

3 bin 150 lira ceza kesilecek. Peki seyahat izin belgesi nereden nasıl alınacak, seyahat yasağı var mı? BİM, A101, Şok gibi zincir marketler saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacak.

17 gün boyunca sokağa çıkmak yasak! Cezası 3 bin 150 lira
Tam kapanma süresince tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesilecek.

Bu belge olmadan sokağa sakın çıkmayın
İçişleri Bakanlığınca valiliklere "Görev Belgesi Düzenleme" konulu genelge gönderildi. Muafiyet kapsamındaki iş yeri, fabrika/imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden "görev belgesi" başvurusu yapabilecek. Buradan alınacak belge olmadan muafiyet kapsamındaki kişilerin sokağa çıkması da yasak. Kontrollerde bu belgeyi ibraz edemeyenler kısıtlamadan muaf bile olsa ceza yazılacak. Tüm belgelerin geçerliliği 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona erecek.

Market, bakkal, manavlar hangi saatlerde açık olacak?
BİM, Şok, A101 gibi zincir marketler, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık olacak. Migros A101, BİM, ŞOK, Carrefour ve Metro gibi büyük zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. Bakkallar ise açık kalacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek.

Restoran, lokanta ve kafeteryalar nasıl hizmet verecek?
Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleriyle online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazanın bitmesiyle de saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecekler.

Fırınlar açık olacak mı?
Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarını karşılamak için ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Şehirler arası seyahat nasıl yapılacak?
Tam kapanma süresince şehirlerarası seyahat zorunlu haller dışında yasak. Yurt içi uçuş ve seyahatlerde izin belgesi zorunlu olacak, HES kodu sorulacak. Uçak hariç şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları, yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sini kabul edecek ve araçta yolcuların oturma şekli sosyal mesafenin sağlanması için 1 dolu-1 boş olacak.

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Seyahat İzin Belgesi, zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebilecekler. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. 

Otel rezervasyonu sokağa çıkma ve seyahat yasağından kurtarmıyor!
Şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar yasaktan muaf olacak. Kısıtlama döneminde otel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması, vatandaşlar açısından sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri yalnızca seyahat izin belgesi olanlara hizmet verebilecek.

Turistlere sokağa çıkma yasağı var mı?
Geçici ve kısa süre için Türkiye’de bulunan turistler yasaktan muaf olacak. İkamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statüye sahip yabancılar sokağa çıkma yasağına tabi olacak.

Cenazesi olanlar seyahat edebilecek mi?
Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlar yasaktan muaf olacak. Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak. Şehir dışındaki birinci derece yakının cenazesine katılacak olanlar, e-devlet’ten veya ALO 199’u arayarak izin belgesi oluşturacak.

Yurtdışı seyahatlere kısıtlama var mı?
Yurt dışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama veya sınırlandırma bulunmuyor. Yurt dışı bağlantılı uçakla seyahat edecek yolculardan yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla, yurt içi aktarma uçuşları ile ikametlerine geliş ve gidişlerini sağlayacakları özel araç, otobüs, tren vb. ulaşım araçlarıyla yapacakları yolculuklarda, seyahat izin belgesi istenmeyecek.

Berberler ve kuaförler açık olacak mı?
Berberler, kuaförler, güzellik salonları, spor salonları, havuzlar, hamamlar, halı sahalar, üretim, imalat, lojistik ve sağlık sektörü dışındaki ofisler,  anaokulu dahil tüm okullar, kreşler, özel eğitim kurumları kapalı olacak. 

Alkollü içki satışı yasak mı?
Tam kapanma döneminde alkollü içeceklerin satışı yasak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Tekel bayileri istisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" dedi. TESK ise "Kanunen bir yasak yok, biz satmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı. Polis, tekel bayilerini tek tek gezip yasak bildirimi yapmaya başladı. 

Eczaneler hangi saatlerde açık olacak?
İstanbul Eczacı Odasından yapılan açıklamada, "Kovid-19 önlemleri kapsamında tam kapanma ilan edilen 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında (resmi tatil günleri hariç olmak üzere) 30 Nisan Cuma gününden başlayarak 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar İstanbul il sınırları içindeki eczanelerimiz için mesai saatleri 09.00-18.00'dir." ifadelerine yer verildi.

Tam kapanma süresince bankalar hangi saatlerde açık olacak
Tam kapanma sürecinde bankaların akıbeti, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile netlik kazandı. Bakanlık bankalara izin verdi. Ancak sınırlı sayıda personel ile çalışmaları mümkün olacak. Kalan personel ise evlerde çalışacak.

Mahalledeki camiye vakit namazı kılmaya gitmek yasak mı?
Koronavirüs yasakları kapsamında vatandaşların camiye namaza gitmelerine kısıtlama getirilmedi. Vatandaşlar mahalledeki camilere giderek namazlarını cemaatle kılabilecek.

Camilerde cuma ve teravih namazı kılınabilecek mi?
17 günlük tam kapanma döneminde camilerde Cuma namazı kılınmasıyla ilgili bir kısıtlamaya gidilmedi. Cuma namazları kılınacak. Kısıtlamaya tabi kişiler evlerine en yakın camiye araç kullanmadan gidip cuma namazlarını kılabilecek. Ancak camilerde cemaatle teravih namazı kılmak yasak.

Noterler açık olacak mı? Hangi saatlerde açık olacak?
Noterler tam kapanma döneminde 10:00 ila 16:00 saatleri arasında hizmet verecek. Vatandaşların noterliklere gitmeden önce e-randevu sistemini kullanmaları gerekecek. Tam kapanma sürecinde yapılacak işlemler konusunda bir sınırlama yok. Bütün noterlik işlemleri görülecek. Notere gelen her vatandaşın her konudaki işlemi yapılabilecek.

Kargo dağıtımı yapılacak mı?
17 günlük tam kapanma döneminde en faal olacak sektörlerin başında kargo firmaları ve dağıtımcıları olacak. Kargo çalışanlarına sokağa çıkma yasağı yok. Bütün kargo işlemleri kesintisiz sürecek. Aynı şekilde kargo çalışanları gibi su, gazete ve mutfak tüpü dağıtımında bulunanlar da kısıtlamaya dahil olmayacak.

Yayın Tarihi: 30 Nisan 2021 , Cuma Bu haber 523 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA