Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Girişimcilik Hikayeleri Serisinde Konuk CanCan

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Girişimcilik Hikayeleri Serisinde Konuk CanCan
ÜTİK tarafından düzenlenen “Girişimcilik Hikayeleri” programının konuğu Tunç Özüuğurlu oldu.

Üretim ve Ticaret Kurulu (ÜTİK) tarafından düzenlenen çeşitli girişimcilik anılarının paylaşıldığı “Girişimcilik Hikayeleri” programının konuğu CanCan firmasının sahibi Tunç Özüuğurlu oldu. Küçük yaşlarda Ankara’da babasıyla birlikte başlayan iş hayatını anlatan Özüuğurlu, tavsiyeler verdi.

“KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ”

Programın açılış konuşmasını yapan ÜTİK Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Pınar, “Bizler Üretim ve Ticaret Kurulu çatısı altında önümüzdeki krizleri ve fırsatları değerlendirerek bilgi alışverişimizle minimum zarar ve maksimum kar hedefiyle ticaretlerimizi sürdürüyoruz. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan sıkıntılı durumu da öngörülerimiz sayesinde zararsız bir şekilde aşacağız. Sakarya merkezli başlayan topluluğumuzun çevre illere ardından tüm Türkiye’ye ve federasyonluğa kadar büyüyeceğine inancımız tam. Çalışmalarımızda yer alan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“ÜTİK, SAKARYA VE TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ”

ÜTİK çatısı altında olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Tunç Özüuğurlu, “Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda görev alıyorum ama değerli başkanımız Özkan Pınar bana derneğin metotlarını anlattığı zaman heyecanlandım. Bu şekilde davetli olarak gelip sonrasında kalıcı oldum. Bu Sakarya ekseninde başlayan ve Türkiye’de söz sahibi olacak bir yapı Sakarya merkezli olsun istiyorum. Bu sebeple bu çatı altında sizlerleyim” dedi.

“YAPTIĞIM İŞİN ÇEKİRDEĞİNDEN GELİYORUM”

Girişimcilik hikayesinin küçük yaşlarda başladığını söyleyen Özüuğurlu, “Ben Ankara’da doğdum ve büyüdüm. Eskiden Ankara sanayisi bu kadar gelişmiş değildi. 1950 yıllarında babam Ankara’da sanayi bölgesinde portakal sıkacağı yaparak ticaret hayatına başlıyor. Benim bu yüzden ticarete geçişim çok basit oldu. Erken yaşta büyümek zorunda kaldım. Hayata hem okuyup hem de babamın yanında çalışarak başladı. 10 yaşımdan beridir makine sektöründe bulunuyorum. Bu işin çekirdeğinden başlıyorum. Ben çalışmaya başladıktan sonra babam farklı sektörlerde de işe atıldı. İlk çalışmalarım pazarlama olarak başladı. Kollu portakal sıkacağıyla başlayan üretim alanımız ilerleyen zamanda endüstriyel mutfak ekipmanlarına dönüştü. Benim aldığım büyüme kararına babam karşı çıksa da ben kararımı uyguladım ve raflarda aranan ürünlerin olduğu, müşterilerin satıcılarda portakal sıkacağı değil CanCan var mı? Diye aradığı bir firma haline geldik” şeklinde konuştu.

“GÜNCEL İHTİYAÇLARI SÜREKLİ TAKİP EDİYORUZ"

Firmanın yeterince büyümesine rağmen hala güncel ihtiyaçları takip ettiklerini ve bu ihtiyaçlara göre üretim yağtıklarını dile getiren Tunç Özüuğurlu, “Babam 1958’de ürünlerini yapıp zamanında Koç firmasının Ankara’da satış mağazası vardı. Orada satış yaparken Vehbi Koç babama, “Bunların üzerinde etiket yok sen bunlara bir marka bul” diyor. İki can arkadaş düşünürken iki can arkadaştan CanCan fikri doğuyor. Ben bunu 1989 yılında marka tescili alırken uluslararası ayağını da düşünerek

CanCan isminde mutabık kaldık. Biz portakal sıkacağı üreten bir firma olarak anılıyoruz ama böyle değil. Biz mutfağın içinde bir slogan ile ilerliyoruz. ‘İşlerinizi kolaylaştıracak mutfak ekipmanları’ sloganıyla mutfakta işleri kolaylayacak birçok ürün geliştirdik. Sürekli piyasayı, ihtiyaçları takip eden ve bu ihtiyaçlara göre ürünler üreten bir firmayız. Geçmiş dönemde 16 adet ürün belirlemişim listelemişim ve marka tescili almışım. Bugün ben sadece onlardan 4 tane yapıyorum. Diğer tüm ürünlerimiz güncel ihtiyaçlara göre üretim yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

İHRACAT SERÜVENİ BÖYLE BAŞLADI

Seyahat ederken gördüğü bir reklam üzerine ihracat yapmaya karar verdiğini belirten Özüuğurlu, “Bir gün yolculuk yaparken firmanın ihracat reklamını gördüm ve ben neden yapmıyorum diye sorguladım ve bu şekilde ihracat yolculuğum başlamış oldu. Hedefimiz CanCan’ı kendi sektöründe dünya markası haline getirmek. Bunun için çok ciddi adımlar atıyoruz, mücadele veriyoruz. Bu yolda emin adımlarla ilerlediğimizi düşünüyoruz. Beni motive edilen şeyler verilen ödüller. İlk ödülüm SATSO tarafından verildi. Arge ve inovasyon alanında. Aynı yıl tedarikçilerden de birçok ödül aldım. Sonraki yıllarda da bazı aldığımız ödüller oldu. Geçen gün aldığım ödül de Türkiye İhracatçılar Birliğinde ilk bin ve ilk 500 listeleri var. Biz de CanCan olarak ilk bin içinde yer aldık ve ödülümüz bununla ilgili oldu” diye konuştu.

Resim Galerisi

Yayın Tarihi: 21 Mart 2022 , Pazartesi Bu haber 367 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA