Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Geyve’nin her yerinde SASKİ var

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Geyve’nin her yerinde SASKİ var
SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Geyve’de önemli yatırımları hayata geçirdik. Atık su Arıtma Tesis'ini devreye aldık. İçme suyu isale hatları inşa ettik. Taraklı ve Geyve’in üst mahallerine bol su ulaştıracak 45 milyon lira değerindeki projede ise ça

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) şehrin dört bir yanında altyapı hizmetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Geyve’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren İlçe İşletmeler Dairesi Başkanı Bayram Koncuk, Eşme ve Akdoğan Mahalleri’nde sürdürülen içmesuyu şebeke yenileme çalışmalarında sona gelindiğini belirtirken, yenileme çalışmalarının tamamlandığı Köprübaşı, Bağlarbaşı ve Akıncı Mahalleleri’ne kısa süre içerisinde yeni hatlar üzerinden su verileceğini söyledi.

Son bin 450 metre

Geyve’de yetersiz kalan eski hatları yenilediklerini belirten Koncuk, “Eşme ve Akdoğan Mahalleleri’nin mevcut içme suyu altyapısı eskiydi. Su kaybı çok fazlaydı. Vatandaşlarımız mağduriyetler yaşıyorlardı. Bu nedenle harekete geçerek bölgenin 15 bin 450 metre uzunluğundaki içme suyu altyapısını yenileme çalışmalarını başlattık. Şu ana kadar önemli mesafe kat ettik. Hattın 14 bin metrelik kısmı tamamlanmış durumda. Eşme sondajına uzanan 2 bin 300 metre uzunluğundaki hatta da yenileme çalışmalarımız başladı. Ekiplerimiz şu anda çalışmalarını belirli noktalarda sürdürüyorlar. İçme suyu şebekesinin yenilenmesinin ardından bölge halkımız bol ve çok daha temiz içme suyuna kavuşacak” diye konuştu.

Terfi merkezi yapılıyor

Koncuk, “Alifuatpaşa’nın üst kısmında yer alan Köprübaşı, Bağlarbaşı ve Akıncı Mahalleleri’nde de su problemleri yaşanıyordu. Bazı dönemlerde su dönüşümlü olarak veriliyordu. Sorunların önüne geçebilmek için 4 milyon liralık yatırımla bölgenin toplam 50 kilometrelik içmesuyu şebekesini yeniledik. Geyve deposundan beslenecek 3 adet depo inşa ettik. Hatlarımız şu anda hazır durumda. Gerekli testler yapılıyor. Testlerin tamamlanmasının ardından kısa süre içerisinde bu mahallelerimize yeni hatlar üzerinden su vermeye başlayacağız. Hırka Mahallesi ve Sarıgazi Mahalleleri’nde de eski içme suyu şebeke hatları nedeniyle problemler yaşanıyordu. Geyve deposundan beslenen bu iki mahallenin 22 kilometrelik içme suyu altyapısını yeniledik. Şu anda bir de terfi merkezi inşa ediyoruz. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bu bölgemizde de su sıkıntısı yaşanmayacak.”

Önemli yatırımlar

Geyve’de önemli altyapı yatırımlarını hayata geçirdiklerinin altını çizen SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “25 milyon lira değerindeki Geyve-Pamukova Ortak Atıksu Arıtma Tesisi ile bölgeden Sakarya Nehri’ne evsel ve endüstriyel atıklar karışmıyor. Alifuatpaşa’ya daha kaliteli ve bol içme suyu sağlamak için inşa ettiğimiz 17 kilometrelik içme suyu isale hattını tamamladık. Bölgede ayrıca 2 adet terfi merkezi yaparak içme suyu miktarını kontrol altına aldık. Muhtelif mahallelerde 19 kilometre içme suyu hattı inşa ettik. 9 mahalleye yüksek teknolojiye sahip depolar kazandırarak içme suyu kalitesini garanti altına aldık. Akdoğan ve Sekiharman Göletleri’nde bakım ve güçlendirme çalışmalarını tamamladık. Böylece tarımsal sulama ve hayvancılığa katkıda bulunduk. Taraklı ve Geyve’nin üst mahallerine bol su ulaştıracak 45 milyon lira değerindeki projede ise çalışmalarımız sürüyor. Bu proje ile Geyve’nin 21 mahallesinde içme suyu anlamında 100 yıl hiçbir sorun yaşanmayacak” ifadelerini kullandı.

Yayın Tarihi: 9 Kasım 2017 , Perşembe Bu haber 1263 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA