Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Fındıkçıları umutlandıran haber

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Fındıkçıları umutlandıran haber
Fındıkta yaşanan sert düşüş nedeniyle kara kara düşünen üretici, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten gelen haberle umutlandı.

Fındık fiyatlarındaki düşüş ilimizde de çok sayıda fındık üreticisini derinden etkiledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, serbest piyasada fındıkta fiyatın 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indirilmesinin üreticiyi mağdur ettiğini söyledi. Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i makamında ziyaret ederek, fındıkta yaşanan sorunları aktardı.

MÜDAHALE EDERİZ
Serbest piyasada 14 lira 80 kuruşlardan 9 lira 50 kuruşa indiğini belirten Bayraktar’ı dinleyen Bakan Çelik, üretici market fiyat farkına dikkati çekerek, markette 70-80 lira olan iç fındığın, üreticide, kabuklu fındıkta 10 liranın altına düşmesinin haksız rekabet yarattığını, üreticinin mağdur olmamasının kendisi için  önemli olduğunu belirtti. Bu durumda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) devreye girmesini sağlayabileceklerini bildiren Çelik, “Gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz. Fındık fiyatlarının düşmesine müsaade etmeyiz” dedi.

Üretici memnun oldu 
Bakan Çelik’in açıklamalarından memnuniyet duyduklarını söyleyen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Fındıkta üreticinin istikrarlı, makul bir gelir elde etmesi gerekir. Bakan Çelik’in gerekirse 50 bin tonun üzerinde fındık alabiliriz demesi çok önemlidir. Bakanımızın fındıkta kararlı duruşu ve açıklaması üreticimizi memnun etmiştir” dedi. Bayraktar, fındıkta alan bazlı destek miktarının 2015 yılı için 170 lira olarak açıklandığını, bu desteğin devamının çiftçi açısından büyük önem taşıdığını, önümüzdeki yıllarda da alan bazlı desteğin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2016 , Cumartesi Bu haber 3285 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA