Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Engelli İstihdamını Artırma İmkanları Görüşüldü

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Engelli İstihdamını Artırma İmkanları Görüşüldü
Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Kesilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyonun olağanüstü toplantısı Genel Müdür Vekilimiz Mehmet Ali Özkan Başkanlığında İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Başta zihinsel ve ruhsal engellilerin istihdamını amaçlayan korumalı işyerlerine yönelik yapılabilecek desteklerin ve diğer faaliyetlerdeki hususların değerlendirildiği komisyon toplantısına; komisyon üyesi Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile Türkiye Sakatlar Konfederasyonu (TSK) temsilcileri katıldı. Toplantıda ağırlıklı olarak işgücü piyasasında diğer engel gruplarına göre daha dezavantajlı olan zihinsel engellilerin istihdamlarına ilişkin sorunlar görüşüldü.

Toplantıda Komisyon Başkanı Özkan, engellilere yönelik düzenlenen mesleki eğitim projeleri, kendi işini kurma hibe destekleri ve diğer faaliyetlerimizin engelli istihdamına sağladığı katkılar nedeniyle kamuoyundan olumlu tepkiler alındığını dile getirdi. Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Aslan ise Komisyona; korumalı işyerleri mevzuatı, daha önceden kurulan korumalı işyerleri ve engellilere yönelik diğer projeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Toplantıda yeni kurulacak korumalı işyerleri için komisyon olarak çalışma yapılması ve korumalı işyeri statü belgesi alan isteklilerin hazırlayacakları projelerin değerlendirilebileceği hususunda mutabık kalındı.

Yayın Tarihi: 1 Mart 2017 , Çarşamba Bu haber 1722 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA