Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Doğalgaz ve elektrikte tasarruf önerileri

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Doğalgaz ve elektrikte tasarruf önerileri
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal, soğukların etkisini artırmaya başladığı bugünlerde doğalgaz ve elektrikte tasarruf için fırınlarda metal yerine seramik ve cam kaplar kullanılması, evlerde sıcak tutan giysilerin

..  evlerde sıcak tutan giysilerin tercih edilmesi, cihazlar kullanılmadığında elektriğinin tamamen kesilmesi gibi önerilerde bulundu.

TÜSODER Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal yaptığı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, Türkiye'nin geçen yıl doğalgaz tüketiminin 49,2 milyar metreküp olduğunu söyledi.

Doğalgazda yeterince depolama kapasitesi bulunmamasının kısa ve orta vadede büyük risk oluşturduğunu vurgulayan Akbal, "Arzı dengelemek için en yüksek stok tuttuğumuz kapasite 2,6 milyar metreküp olmuş. Bu rakam da yıllık ihtiyacın yüzde 5,3'üne karşılık gelmektedir" dedi.

Akbal, Türkiye'de geçen yıl tüketilen doğalgazın yüzde 48'inin elektrik üretiminde, yüzde 25'inin sanayide, yüzde 19'unun konutlarda, yüzde 7'sinin de diğer sektörlerde kullanıldığını aktardı.

TÜKETİCİLERE ÖNERİLER
"Bina, çatı ve pencere yalıtımları iyi olmalı. Kış aylarında binaların giriş kapıları açık bırakılmamalı. Bina ısı kayıplarını azaltmak için kullanılmayan oda ve alanlardaki radyatör vanaları kapatılmalı. Radyotörlerin üstü ve önleri ısıyı odaya ulaştırmaları için açık, arkaları ise yansıtıcılı olmalı. Kombilerin bakımları yaptırılarak doğalgaz verimli kullanılmalı. Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazların filtreleri temizletmeli ya da değiştirmeli. Işığı yansıtacak açık renkli duvarlar, mobilyalar, perdeler, halılar tercih edilerek aydınlatma ihtiyacı azaltılmalı. Evde yaşayanların her biri ayrı ayrı odalara dağılıp ısı ve elektrik enerji sarfiyatına meydan verilmemeli. Fazla ışıklandırılmış alanlardaki lambaların sayıları azaltılmalı. Bina giriş, koridor, hol ve tuvalet gibi yerlerde, az enerji tüketen ampuller kullanılmalı."

Fırınlarda, metal yerine seramik ve cam pişirme kapları kullanılmasını tavsiye eden Akbal, pişirme süresinden 5 dakika kadar önce fırının kapalı konuma getirilmesi gerektiğini anlattı.

"IŞIKLI REKLAM PANOLARI KAPATILMALI"
Yeni alınacak elektrikli cihazlarda, enerji verimliliği yüksek olanların seçilmesini öneren Akbal, "Satış fiyatı yüksek olsa bile elektrik enerji sarfiyatı azalacağından zaman içinde daha ucuza gelecektir. Üretimde yüksek enerji gerektiren prosesler gece vardiyalarına yöneltilmeli. Bina siluetini ortaya çıkarmak için yapılan aydınlatmalar, ışıklı reklam panoları kapatılmalı" ifadelerini kullandı.

Akbal, konutlarda doğalgazın daha az kullanılması için sıcak tutan giysilerin tercih edilmesini önerdi.

Çalışma mekanlarında masa veya tezgahlar üzerine direkt ışık veren iş lambaları kullanılması gerektiğine değinen Akbal, şunları kaydetti:

"Kullanılmadığında televizyon, video oyunu, bilgisayar, müzik seti gibi cihazların anahtarından bütün enerjisi kesilmeli. Çamaşır, bulaşık makinesi ve ütü gibi elektrikli cihazlar 22.00'den sonraki saatlerde çalıştırılmalı. Fırınların kapağının sık aralıklarla açıp kapatmaktan ve uzun süre açık tutmaktan kaçınılmalı. Bulaşıkları elle yıkamak yerine makine tercih edilmeli. Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolu olarak çalıştırılmalı. Buzdolabının gövdesi ile kapı arasındaki sızdırmazlığı sağlayan esnek plastik şeritler zaman zaman temizlenmeli ve bozulanlar değiştirilmeli."

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2015 , Pazartesi Bu haber 2091 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA