Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Çocuklarda illet hortladı üniversiteler Omicron arası verdi

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Çocuklarda illet hortladı üniversiteler Omicron arası verdi
Koronavirüs'te Omicron varyantının artışıyla beraber Avrupa geçen yılki kısıtlamalara dönmeye başladı.

Türkiye'de de pek çok üniversite yüz yüze eğitime ara verme kararını almaya başladı. Çocuklarda domuz gribi denilen salgının artışıyla da beraber sömestr tatilinin erken verilmesini isteyen uzmanlar çağrı yapmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Özer'den son dakika açıklaması geldi.

Koronavirüse karşı alınan tedbirler azaltılınca domuz gribi vakaları tırmandı. H1N1'in özellikle çocukları tehdit ettiğini belirten uzmanlar "Omicron varyantı geçirenlere grip de bulaşabilir. Bu da riski artırır" diye uyarıyor.

Koronavirüsün 'Omicron varyantı'nın hızla yayılması nedeniyle birçok üniversite 'online' eğitime döndü. MEB'in gündeminde ise şu anda herhangi bir kapanma olmadığı öğrenilirken, gözler kabine sonrası açıklama yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi. Bir açıklama Bakan Mahmut Özer'den geldi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Omicron varyantıyla birlikte vaka artışıyla ilgili bugün "Şu an gündemimizde yüz yüze eğitime ara verme yok" dedi.

Göreve geldiği günden itibaren okulların yüz yüze eğitime açılması yönünde kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Özer, 6 Eylül tarihi itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde haftada 5 gün yüz yüze eğitime başarılı bir şekilde devam ettiklerinin altını çizdi.

Özer, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun destekleriyle artık okulların nasıl açık ve güvenli tutulacağını bildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Geliştirdiğimiz sistemde sınıf bazlı süreci yönettik, vaka ve yakın temasları takip ederek sadece sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime 10 gün ara verdik. Şu ana kadar süreç oldukça başarılı devam etti. Yaklaşık 4 aydan beri kesintisiz haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Bu süreçte okullarda kapatılan sınıf sayısı toplamda yüzde 1'in çok çok altında seyretti. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 bin sınıfımızın olduğu göz önüne alındığında bu rakam oldukça düşük."

Üniversiteler online kararı aldı

Omicron varyantının dünyada hızla yayılması ve ülkemizde de görülmesinin ardından gözler eğitime çevrildi. Yükseköğretim Kurulunun “Salgının seyrine göre program bazında inisiyatif üniversitelerde” açıklamasına istinaden bazı üniversitelerden ‘online’a dönüş açıklaması gelmeye başladı.

İkisi birleşince çok ağır olur

Bütün dünya Omicron varyantıyla boğuşurken grip vakalarında ve hastanelere başvuruda artış yaşanmaya başladı. Uzmanlar henüz salgın boyutunda olmasa da görülmeye başlayan griple alakalı dikkatli olmak gerektiğini belirterek “Omicron varyantı diğer varyantlara göre 70 kat daha hızlı bulaşıyor. Böyle bir durumda Covid-19 enfeksiyonunun üzerine grip ya da grip enfeksiyonunun üzerine Covid-19’un eklenmesi hastalığın çok daha ağır seyretmesine sebep olur” uyarısında bulunuyor.

Domuz gribinde artış

Son günlerde ortaya çıkan grip vakalarında “domuz gribi” olarak bilinen ancak günümüzde mevsimsel grip hâline gelen H1N1 tipi virüsün ağırlıkta olduğunu söyleyen Türkiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İmran Özdemir, özellikle çocuk hastaların sayısında çok büyük bir artış olduğunu belirtti.

Özdemir “Klinikleri Covid’le çok benziyor. Eskiden sadece Covid PCR testi isterdik şimdi beraberinde influenza testi de istiyoruz. Geçtiğimiz yıl neredeyse hiç influenza görülmediği için bağışıklık sistemimiz bu virüsü unuttu. Bu yüzden grip vakaları bu yıl daha ağır geçiyor” dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da grip vakalarındaki artışa dikkat çekerek “Bizim hastanemizde günde 20 vakadan 12’sinin influenza testi pozitif çıkıyor. Ancak gripteki vaka artışını Türkiye genelinde Bakanlığın önceki yılları baz alarak değerlendirmesi gerek. Kişisel tedbirlere uyulmazsa bu yıl sadece grip değil, damlacık yoluyla bulaşan diğer solunum yolu virüsleri de sağlık problemi olarak karşımıza çıkacak” diye konuştu.

Üniversiteler yüz yüze zorunluluğunu kaldırdı

İstanbul Teknik Üniversitesi yüz yüze yürütülen derslerin tamamında hibrit modeline geçti.

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar tıp ve hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer bütün derslerin online yapılmasını kararlaştırdı.

Gözler Erdoğan'da

MEB ise “En son kapatılacak yerler okullar” iradesini sürdürüyor. Şu an bir kapanmanın söz konusu olmadığı öğrenildi. Dün toplanan Bilim Kurulunda okulların durumu görüşüldü. 

Ancak sosyal medyada pek çok sağlık uzmanının ve eğitimcilerin bu kırılmaya dikkat çekti, yarıyıl tatilinin öne çekilebileceği ve geçtiğimizi yıldaki gibi ara tatille birleştirilebileceği formüller önerilmeye başlandı.

Son söz, kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da...

Yayın Tarihi: 30 Aralık 2021 , Perşembe Bu haber 427 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA