Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Çıraklık Arama Konferansı Bilgilendirme toplantısı yapıldı

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Çıraklık Arama Konferansı Bilgilendirme toplantısı yapıldı
Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği geleceğin ustalarını yetiştirmek için harekete geçti. SESOB çıraklık sorununa bilimsel çözüm üretmek için tarafları aynı masada buluşturdu

Çırak, kalfa, usta, öğretmen, öğretim görevlisi, esnaf temsilcileri aynı masa etrafında oturup çıraklık meselesini çözmek için kafa yormaya başladı. Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan’ın tanıtımını ve nasıl bir yol izleneceğini aktardığı toplantı ile ‘Çıraklık Arama Konferansı’ start aldı. Geleceğin ustalarını sektöre kazandırmak için yapılması gerekenler araştırılacak. SESOB Başkanı Alişan soruna çözüm bulmak için izlenecek yolu ve süreci bilgilendirme toplantısı düzenleyerek açıkladı.

AYNI MASA ETRAFINDA

SESOB önderliğinde Valilik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi, esnaf temsilcileri ile çırak, kalfa ve ustalar aynı masa etrafında oturup geleceğin ustalarının nasıl sektöre dahil olacağını tartışacaklar. Çırak bulmakta zorluk çeken ustalar dertlerini, çıraklar sektör yöneticilerin ve hocalardan taleplerini aktaracak. Milli Eğitimin görevlendirdiği öğretmenler ve SAÜ’nün öğretim üyeleri ise meselenin teknik ve bilimsel alt yapısını oluşturacak.

SÜRECİ ANLATTI

SESOB Başkanı Hasan Alişan ülkemizde ilk olacak çalışmayı katılımcılara anlattı. Başkan Alişan “Meselenin tarafları aynı masada oturup sorunun kaynağını çözeceğiz. Ardından çözüm yolları üreteceğiz. 5 farklı grup ayrı ayrı sorun ve çözümlerini notlar halinde bize aktaracak. Bizlerde sorunun kaynadığı, çözüm yollarıyla birlikte kitapçık haline getirip meseleyi kanun yapıcılara aktaracağız. İnanıyorum ki geleceğin ustalarının yolunu bu toplantılar açacaktır” dedi.

ŞEHRİ YÖNETENLER KATILACAK

Best Western Premier Otel’de yapılan tanıtım toplantısına öğretim üyeleri, öğretmenler, yıllarını mesleklerine adamış ustalar, kalfalar, çıraklar ve esnaf temsilcileri, sendikacılar katıldı. SESOB Başkanı Hasan Alişan 23 Ağustos’ta gerçekleşecek ikinci toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun da katılacağını ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.

Yayın Tarihi: 19 Ağustos 2017 , Cumartesi Bu haber 1306 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA