Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Anadolu Mektebi Serdivan’da Toplandı

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Anadolu Mektebi Serdivan’da Toplandı
İlimizde yürütülmekte olan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesinin değerlendirme toplantısı Sakarya Anadolu Lisesinde yapıldı.

Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Yürütme Kurulu Başkanı SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere, projenin yürütüldüğü Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 40 okulun proje koordinatörü öğretmenleri ve okuma gruplarında yer alan öğrenciler katıldı.

Toplantının sunuş ve açılış konuşmasını yapan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi İl Koordinatörü Vedat Tetik, halen uygulanmakta olan Mustafa Kutlu Okumaları’nın 40 okulumuzda, 40 koordinatör öğretmenin rehberliğinde 715 öğrencinin katılımıyla devam ettiğini, 3-14 Nisan tarihleri arasında okul panellerinin, 24-28 Nisan tarihleri arasında ilçe panellerinin, 15-18 Mayıs tarihleri arasında ise il panellerinin gerçekleştirileceğini sonrasında ise hazırlanacak takvim doğrultusunda Tarık Buğra Okumalarına geçileceğini belirtti.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Yürütme Kurulu Başkanı eski bakanlardan SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi Projesi’nin 23 ilde, lise ve üniversite öğrencilerinin yaptığı okumalarla sürdürüldüğünü, projeyi duyan herkes tarafından teveccühle karşılandığını, gün geçtikçe büyüdüğünü belirtti. Gençlerin kendilerini sadece akademik açıdan yetiştirmelerinin yeterli olmayacağını, kültürel anlamda da kendilerini geliştirmeleri gerektiğini, bu boyutuyla proje çerçevesinde beş yazarın külliyatının okunmasının fakülte bitirmeye eşdeğer biçimde öğrencilerimizin geleceğine katkı sağlayacağını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Törede  toplantıda yaptığı konuşmada; “Anadolu Mektebi.. İsmi bile insana heyecan veren, mutluluk veren bir proje.. Kurumum ve şahsım adına, ülkemizin geleceği ve müreffeh yarınları adına, burada bulunan ve ülkemizin dört bir yanında geleceğe yürüyen gençlerimize Anadolu Mektebinin kapılarını açtığı için, bu projeyi bir bebek misali büyüten, bugünlere erişmesinde en büyük pay sahibi olan ve teşrifleriyle ilimizi şereflendiren Sayın Bakanımız Prof. Dr. Sami Güçlü beyefendiye teşekkür ediyorum.” dedi.

Töre konuşmasında, öğrencilerimizin kitap okumayı bir yaşam tarzı haline getirip, Mevlana’nın Pergel Metaforu’nda ifade edildiği üzere, bir ayağımızla değerlerimize sıkı sıkıya bağlı olarak, yere sapasağlam basıp medeniyetimizin bizlere atfettiği mirası taşırken, diğer ayağımızla sınır tanımayan biçimde uzak iklimlerin ufuklarında, küresel limanların kıyılarında, bilim, fen ve teknoloji zirvelerinin özlemini duymaları gerektiğini ifade etti.

Anadolu Mektebi değerlendirme toplantısının ikinci bölümünde proje koordinatörü öğretmenlerle projenin yürütülme süreci ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Yayın Tarihi: 25 Mart 2017 , Cumartesi Bu haber 1616 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA