Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Alişan: İcralık dosya sayısında düşüş var

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Alişan: İcralık dosya sayısında düşüş var
2015 yılının değerlendirmesini yapan SESOB Başkanı Hasan Alişan, 2 bin 893 işyerinin açıldığını, bin 249 işyerinin ise kapandığını söyledi. Alişan, icralık dosya sayısında ise düşüş yaşandığını belirtti.

 

SESOB Başkanı Hasan Alişan, yazılı bir açıklama yaparak 2015 yılını değerlendirdi. Yıl içinde esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümü konusunda milletvekilleri ve yerel yönetimlerle her zaman işbirliği içinde olunduğunu belirten Alişan, “Temsil ettiğim esnaf ve sanatkar kesimimizin huzurla çalışabileceği ortam, ülke istikrarının devamı ile mümkündür. 7 Haziran Genel Seçimleri sonucu esnaf ve sanatkarımız etkilenmiş, istikrarsızlık SGK ve vergi taksitlerinin ödenmesinde zorlanmış, teknolojik gelişmelere de hamle yapamamıştır. Geçici hükümet sürecinde dövizin kontrolden çıkması, Ortadoğu’da ve farklı ülkelerdeki terör olayları ile birleştiğinde esnaf ve sanatkarımız ve ülkemiz için tam bir kaos ortamı yaşanmıştır” ifadelerini kullandı. 
KAPANAN İŞYERLERİ
Perakende Ticaret Yasası’nın çıkmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Alişan, kanunu destekleyen yönetmeliklerin de bir an önce hayta geçmesini beklediklerini söyledi. 2015 yılında icralık dosya sayısında düşüş yaşandığını dile getiren Alişan, “2014 yılında Sakarya ilimizde 56 bin 078 icraya düşmüş dosya var iken, 2015 yılının son ayına kadar bu rakam 50 bin 177 dosya sayısına gerilemiştir. Dosya sayılarında yüzde 10’luk bir azalmanın meydana gelmesi memnuniyet vericidir. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğümüz verilerine göre, 2015 yılının son ayında il bazında 2 bin 893 işyeri yeni hizmet akınlarıyla piyasaya girerken 2015 yılının son ayı hariç bin 249 işyerinin kapanması elbette arzu edilmemesiyle birlikte açılış ve kapanış farkının sevindirici olduğuna işaret etmek istiyorum” dedi.
2016 yılından beklentiler
Alişan, esnaf ve sanatkarların 2016 yılından beklentilerini şu şekilde sıraladı: SGDP kesintisinin tamamen kaldırılması. Basit usuldeki esnaf ve sanatkarlarımızın ergi dışında kalması. Ülkemizde kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin desteklenmesi. Yeni işyeri açan girişimcilerin 3 yıl boyunca vergiden muaf tutulması ve faizsiz kredi yönünden desteklenmesi. Girişimciliğin özendirilmesi.Çıraklık eğitiminin altyapısının güçlendirilmesi. Meslek ve Teknik Lise öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirlerin alınması ve meslek mensubu olmalarının sağlanması. İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarının kolaylaştırılması. Esnaf ve sanatkar kesimimizin vergi beyannameleri ve SGK bildirgelerinin birleştirilmesi. Ekonomik istikrarın artarak devam etmesi.

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2015 , Perşembe Bu haber 3091 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA