Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!Enyakin.com, sorun anında en yakın hep yanında!
Arama Yap

Adabilim Öğrencilerinden Müthiş Buluş!

Adapazarinet.com - Sakarya'nın İlk Firma Rehberi

Adabilim Öğrencilerinden Müthiş Buluş!
Adabilim Anadolu Lisesi Kimya Kulübü öğrencileri bitkilerin özünü kullanarak çevreye zarar vermeyen ve içerisinde kimyasal madde barındırmayan doğal deterjan imal etmeyi başardı.


Bitki Özlerinden Deterjan
Adabilim Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Ayşegül Abasıkeleş “Öğrencilerimiz ile birlikte petrol türevi deterjan ve yüzey aktif maddelerin doğal ortamda tamamen erimemesi, toprağa kısa sürede karışmaması ve canlılara zarar vermesinden yola çıkarak günlük hayatta çokça kullandığımız sabun, deterjan ve deodorant gibi ürünleri doğan olanları ile nasıl ikame edebiliriz diye düşündük. Birkaç ay süren deneme ve gözlemlerimizle tamamen doğal bitki özlerini kullanarak deterjanımızı elde ettik. Dolayısıyla tabiata ve canlılara hiçbir zararı yok.” Dedi.
 
Petrolsüz de Olur
Kimya kulübü öğrencileri bu buluşları ile petrol türevi maddeler tarafından doğaya ve canlılara verilen zararın gereksiz olduğunu plastiğin ve deterjanın doğal yöntemlerle elde edilebileceğini kanıtlamış oldular.
 
Yeni Projeler
Adabilim Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Ayşegül Abasıkeleş “Kimya kulübü olarak çamaşır suyu, yüzey temizleyici, çocuklar için doğal plastik gibi farklı konularda çalışmalarının devam ettiğini belirterek inşallah önümüzdeki günlerde yeni proje ve buluşlar ile gündeme geleceğiz” dedi.
 

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2017 , Cuma Bu haber 1531 defa ziyaret edildi.

Yorumlarınız

'DA ARA